1980: „The Tide Is High” zespołu Blondie hitem w Wielkiej Brytanii

1980: „The Tide Is High” zespołu Blondie hitem w Wielkiej Brytanii MediaPunch/face to face/REPORTER/EAST NEWS

15 listopada 1980 roku piosenka „The Tide Is High” grupy Blondie znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 2 tygodnie.

Piosenkę „The Tide Is High” napisał w 1967 roku John Holt. W oryginale wykonała ją jamajska grupa The Paragons. Utwór zyskał popularność głównie na Jamajce, wśród zachodnich Indian i skinheadów w Wielkiej Brytanii. 

W 1980 roku nową wersję tego utworu postanowił stworzyć zespół Blondie. 

"

Po raz pierwszy usłyszałam „The Tide Is High” na składance, którą ktoś dał mi, kiedy byłam w Londynie. Od razu zakochałam się w tej piosence i uznałam, że nie mogę jej się oprzeć - wspomina wokalistka Debbie Harry.

"

Zespół chciał, aby piosenka zachowała jamajskie brzmienie, dlatego zatrudniła 3 perkusistów i stworzyła zupełnie nową aranżację, w której słychać nawet tubę. Utwór „The Tide Is High” był pierwszym singlem promującym 5. studyjny album Blondie „Autoamerican”. 

Był to 3. utwór zespołu, który trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów i 5. w Wielkiej Brytanii. Kolejny tego typu sukces grupa powtórzyła dopiero w 1999 roku z piosenką „Maria”. 

Teledysk wyreżyserował i wyprodukował Hart Perry. Przedstawia zespół czekający na ulicy na wokalistkę Debbie Harry, która jest uwięziona w zatopionym mieszkaniu. Przez cały czas obserwują ją istoty pozaziemskie. Wkrótce spotyka się z kolegami z grupy. Razem wsiadają do rakiety i lecą w kosmos. Ostatecznie w stacji kosmicznej Harry spotyka się z kosmitą. 

Wielkim fanem tego utworu był John Lennon.

"

W domu na Long Island mój ojciec miał kolekcję nagrań z lat 40., głównie Elvisa i The Everly Brothers. Jedynym współczesnym nagraniem, jakiego słuchał było „The Tide Is High”. Puszczał tę piosenkę w kółko. Kiedy słyszę tę kompozycję, widzę mojego tatę, jak nieogolony z włosami związanymi w koński ogon, ubrany w dżinsowe szorty tańczy razem ze mną w rytm tego utworu - wspominał w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” Sean Lennon. "

W 2002 roku nową wersję tej piosenki nagrał zespół Atomic Kitten. Utwór ponownie trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. 

Którą wersję „The Tide Is High” wolicie?

Więcej: