1980: „Please Don't Go” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1980: „Please Don't Go” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/BradP

5 stycznia 1980 roku piosenka „Please Don't Go” zespołu KC and the Sunshine Band trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

„Please Don't Go” to pierwsza ballada o miłości w dorobku zespołu KC and the Sunshine Band. W piosence autor błaga ukochaną osobę o drugą szansę. Utwór został nagrany w 1979 roku i trafił na płytę „Do You Wanna Go Party”. Skomponowali go Harry Wayne Casey i Richard Finch. 

"

Zdałem sobie sprawę, że większość tego, co do tej pory nagraliśmy, jest w szybkim tempie. Nie mieliśmy w swoim dorobku żadnej wolnej piosenki. Uważałem, że tego typu utwory są nudne i że nie chcemy usypiać publiczności. Wtedy stwierdziłem, że to jest pora, aby stworzyć coś zupełnie innego. Staraliśmy się odkryć siebie na nowo, a jednocześnie nie zmieniać zbytnio naszego charakterystycznego brzmienia. To było dla nas bardzo trudne - wyznał w jednym z wywiadów Rick Finch. "

Była to ostatnia piosenka KC and the Sunshine Band, którą wyprodukował Finch.

"

Jeżeli się uważnie wsłuchasz w brzmienie tej piosenki, usłyszysz przekonanie w głosie KC, ponieważ była to absolutnie ostatnia kompozycja, którą stworzyłem dla zespołu. A potem odszedłem, a menedżerowie zasugerowali Harry’emu, żeby pozbył się zespołu i zaczął karierę solową - powiedział. "

Utwór w 1980 roku trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces osiągnął w Australii, a wkrótce po tym zespół KC and the Sunshine Band rozpadł się. 

W 1992 roku grupa Double You nagrała cover „Please Don't Go” w wersji dance. Piosenka została międzynarodowym hitem i trafiła na wysokie miejsca list przebojów w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia czy Belgia. Posłuchajcie tego wykonania.

Którą wersję „Please Don't Go” wolicie?

Więcej: