1980: Genesis z albumem „Duke” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1980: Genesis z albumem „Duke” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Robert Caplin/Polaris Images/East News

5 kwietnia 1980 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „Duke”. Na szczycie zestawienia spędził 2 tygodnie.

„Duke” to dziesiąty studyjny album w dorobku Genesis. Krążek ukazał się 28 marca 1980 roku w Wielkiej Brytanii i trzy dni później w Stanach Zjednoczonych. Od 1978 roku grupa występowała w 3-osobowym składzie: Phil Collins, Tony Banks i Mike Rutherford. Wydali wtedy płytę „...And Then There Were Three…”, którą promowali na koncertach, a następnie zdecydowali, że zanim nagrają kolejny album, zrobią sobie krótką przerwę. W tym czasie Collins próbował naprawić swoje małżeństwo. Jego żona wyprowadziła się do Kanady, ponieważ uznała, że kariera jest dla Phila ważniejsza niż rodzina. W tej sytuacji muzyk postanowił na jakiś czas przenieść się do Vancouver, a Banks i Rutherford zdecydowali się na nagranie solowych płyt.

W kwietniu 1979 roku po nieudanej próbie uratowania małżeństwa, Collins wrócił do Wielkiej Brytanii. Zaczął tworzyć piosenki na swój pierwszy solowy album „Face Value”, a także występował z zespołem Brand X. Jesienią Genesis rozpoczął pracę nad utworami na płytę „Duke”. Muzycy zdecydowali, że każdy z nich przeznaczy po dwie swoje kompozycje na krążek. Banks zaproponował „Heathaze” i „Cul-de-Sac”, Rutherford - „Man of Our Times” i „Alone Tonight”, a Collins - „Misunderstanding” oraz Please Don't Ask”. Pozostałe piosenki napisali wspólnie. 

"

Po raz pierwszy, kiedy tworzyliśmy album, miałem sporo czasu i poświęciłem się temu w całości. Zawsze jako ostatni opuszczałem studio i włożyłem całego siebie w ten krążek. Moje zaangażowanie w Genesis było większe niż kiedykolwiek wcześniej - wyznał Collins w 1980 roku.

"

Ostatecznie na krążku znalazło się 12 utworów. Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo był „Turn It On Again”. Utwór dotarł do 8. miejsca brytyjskiej listy przebojów.

Jako drugi ukazał się „Duchess”. W teledysku do tej piosenki wystąpili Phil Collins, Tony Banks i Mike Rutherford. 

Popularnością cieszył się też trzeci singiel - „Misunderstanding”. Największy sukces odniósł w Kanadzie - dotarł tam do 1. miejsca listy przebojów. 

„Duke” to pierwsza płyta w dorobku Genesis, która trafiła na szczyt listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii. 

Lista utworów na płycie Duke

 1. „Behind the Lines"
 2. „Duchess”
 3. „Guide Vocal”
 4. „Man of Our Times”
 5. „Misunderstanding”
 6. „Heathaze”
 7. „Turn It On Again”
 8. „Alone Tonight”
 9. „Cul-de-sac”
 10. „Please Don't As”
 11. „Duke's Travels”
 12. „Duke's End”

Którą piosenkę z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: