1980: „Coming Up” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1980: „Coming Up” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

28 czerwca 1980 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Coming Up” Paula McCartneya. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę „Coming Up” skomponował Paul McCartney. Trafiła ona na jego drugi solowy album „McCartney II”, który ukazał się 16 maja 1980 roku w Wielkiej Brytanii i 6 dni później w Stanach Zjednoczonych. Tak jak wszystkie utwory, singiel ten został napisany latem 1979 roku w domowym studiu nagraniowym byłego Beatlesa w Peasmarsh oraz na farmie w Szkocji. Początkowo miała być to jedynie odskocznia od występów z zespołem The Wings

"

Napisałem ten utwór na farmie. Każdego dnia szedłem do studia i zaczynałem od gry na perkusji. Potem rozbudowywałem pomysł dźwięk po dźwięku, ale bez żadnej koncepcji na to, jak piosenka powinna brzmieć w ostateczności. Potem dodawałem gitarę i bas i tworzyłem podkład melodyczny. Pracowałem jak profesor w laboratorium - trochę roztargniony profesor. Tak bardzo mnie to pochłaniało, że to trochę dziwne i szalone, ale lubię to - wyznał McCartney. "

Mimo wielu eksperymentów, „Coming Up” brzmi jak klasyczny utwór Paula. W oryginale trwał on 5 minut, ale ostatecznie został nieco skrócony.

"

Ktoś kiedyś zapytał mnie o to, co myślę o nowym albumie Paula i stwierdziłem, że słuchając ten krążek, mam wrażenie, że jest on smutny i ma depresję. ale wtedy zdałem sobie sprawę, że pominąłem kilka piosenek. „Coming Up” był prawdziwym hitem i jest to kawał dobrej roboty - pochwalił go John Lennon. "

McCartney twierdził później, że singiel pomógł Lennonowi powrócić do tworzenia muzyki po 5-letniej przerwie. 

"

Słyszałem od pewnego faceta, który nagrywał z Johnem w Nowym Jorku, że on czasami bywał leniwy. Ale potem usłyszał moją piosenkę i zdał sobie sprawę, że ja pracuję. Najwyraźniej dzięki „Coming Up” wrócił do muzyki - wyjaśnił Paul. "

W teledysku do tej piosenki były Beatles wcielił się w aż 10 różnych ról, a jego żona Lina - w dwie. Muzyk udaje znanych artystów, m.in.: Hanka Marvina z The Shadows czy Davida Gilmoura z Pink Floyd. Zobaczcie ten klip.

Singiel ukazał się 11 kwietnia 1980 roku. Trafił na 2. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 1. w Stanach Zjednoczonych. 

Lubicie tę piosenkę? 

Więcej: