1980: Blondie z piosenką „Call Me” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1980: Blondie z piosenką „Call Me” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

19 kwietnia 1980 roku na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów znalazł się utwór „Call Me” zespołu Blondie. Na szczycie zestawienia spędził 6 tygodni.

Piosenkę „Call Me” skomponowali Debbie Harry i Giorgio Moroder. Znalazła się ona na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu „Amerykański żigolak”, który trafił na ekrany kin w lutym 1980 roku. Produkcja opowiada o Julianie (w tej roli Richard Gere), który jest płatnym kochankiem. Pewnego razu okazuje się, że jego klientka została zamordowana, a on zostaje oskarżony o zbrodnię.

Początkowo producent Giorgio Moroder chciał, żeby utwór zaśpiewała wokalistka zespołu Fleetwood Mac - Stevie Nicks. Ostatecznie zdecydował się jednak na współpracę z Debbie Harry. Singiel miał zostać zatytułowany „Man Machine”. Moroder poprosił Harry, żeby napisała tekst piosenki, co zajęło jej zaledwie kilka godzin. Według niej miał to być utwór o jeździe samochodem.

"

Kiedy pisałam słowa, wyobrażałam sobie scenę, w której bohater jedzie samochodem gdzieś nad wybrzeżem w Kalifornii - powiedziała.

"

W oryginalnej angielskiej wersji wokalistka śpiewa „Call me, my darling” („Zadzwoń do mnie, kochanie”) także po włosku („Amore, chiamami”) i francusku („Appelle-moi, mon chéri”). Do tej kompozycji powstały dwa teledyski. Jeden z nich przestawia zdjęcia Debbie Harry spacerującej po Nowym Jorku. W drugim klipie pokazany został taksówkarz jeżdżący po Nowym Jorku. Zobaczcie pierwszą wersję wideo.

Singiel „Call Me” ukazał się w lutym 1980 roku. Utwór bardzo szybko trafił na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniósł dwa miesiące później w Wielkiej Brytanii. Piosenka została sklasyfikowana na 283. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. W 1981 roku zespół Blondie otrzymał za tę kompozycję nominację do nagrody Grammy

W 1980 roku nową wersję tego singla nagrał zespół stworzony przez animowane postacie z kreskówki - Alvin and the Chipmunks. Piosenka „Call Me” w jego wykonaniu trafiła na album „Chipmunk Punk”. Posłuchajcie tego nagrania.

Która wersja „Call Me” podoba Wam się bardziej?

Więcej: