1980: „Atomic” przebojem w Wielkiej Brytanii

1980: „Atomic” przebojem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Kevin Edwards

1 marca 1980 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Atomic”. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się 2 tygodnie.

Piosenkę „Atomic” skomponowali Debbie Harry i Jimmy Destri. Produkcją zajął się Mike Chapman. Utwór trafił na czwarty studyjny album zespołu Blondie pt. „Eat to the Beat”. Krążek cieszył się popularnością zwłaszcza w Wielkiej  Brytanii, gdzie dotarł do 1. miejsca listy najpopularniejszych płyt, a w Stanach Zjednoczonych pokrył się platyną.

Harry stwierdziła w książce „1000 UK #1 Hits”, że:

"

Destri próbował stworzyć coś w stylu „Heart Of Glass”, a potem w jakiś sposób nadaliśmy tej piosence zachodnie brzmienie. A teksty bardzo często wymyślałam, kiedy zespół ćwiczył melodię i próbował wymyślić odpowiednią muzykę. Podśpiewywałam i po prostu wymyśliłam słowa „Ooooooh, your hair is beautiful”.

"

Utwór „Atomic” to mieszanka gatunków: new wave, rock i disco. Grupa miała nadzieję, że odniesie podobny sukces jak w przypadku wcześniejszych hitów, jak choćby „Heart Of Glass”. Była to trzecia piosenka w dorobku Blondie, która trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. 

W teledysku do „Atomic” wystąpiła supermodelka Gia Carangi oraz członkowie zespołu Blondie. Klip wyreżyserował David Mallett. Gia pojawia się jedynie w krótkich wstawkach filmowych. Jest ubrana w minispódniczkę i ma okulary przeciwsłoneczne. Zobaczcie to wideo.

Piosenka była kilkukrotnie remiksowana. Pojawiła się także w grze komputerowej „Grand Theft Auto: Vice City”. Można ją było również usłyszeć w reklamie Coca-Coli oraz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: