1980: „Another Brick In The Wall (Part 2)” na 1. miejscu w USA

1980: „Another Brick In The Wall (Part 2)” na 1. miejscu w USA ons.pl

22 marca 1980 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Another Brick In The Wall (Part 2)” zespołu Pink Floyd. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się 4 tygodnie.

„Another Brick in the Wall” to tytuł serii trzech piosenek grupy Pink Floyd. Wszystkie utwory skomponował Roger Waters na potrzeby rock opery i koncept albumu „The Wall”. Zostały one zatytułowane kolejno: „Another Brick in the Wall Part I, Part II i Part III”. 

Największą popularność osiągnęła część druga. Jest to protest song, w którym Waters opisuje swój stosunek do formalnej edukacji. Muzyk chodził do szkoły Cambridgeshire School dla chłopców. Nienawidził swoich nauczycieli, bo uważał, że bardziej zależało im na uciszeniu dzieci niż ich uczeniu. 

"

Nie można znaleźć na świecie kogoś bardziej pro-edukacyjnego niż mnie. Ale moja edukacja, którą przeszedłem w latach 50., była bardzo restrykcyjna i spowodowała mój bunt. Nauczyciele byli słabi i stali się łatwym celem. Ta piosenka miała być buntem przeciwko rządowi i ludziom, którzy mają nad tobą władzę, ale się mylą. Taka sytuacja bezwzględnie wymaga buntu - powiedział artysta w jednym z wywiadów.

"

W utworze zaśpiewał chór dziecięcy ze szkoły w Islington (Wielka Brytania). Wybrano go, ponieważ budynek znajdował się niedaleko studia nagraniowego. Grupa składała się z 23 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Na ten pomysł wpadł producent Bob Ezrin. To również on wymyślił rytm disco.

"

Ja tego do końca nie chciałem. To pomysł Boba. Powiedział: „Idź do kilku klubów i posłuchaj, co się tam dzieje”. Tak też zrobiłem, ale nie do końca mi się to podobało. Na szczęście efekt końcowy był w porządku - stwierdził Waters. "

Piosenka opowiada o tym, jak Pink marzy o tym, żeby dzieciaki w jego szkole zbuntowały się przeciwko nauczycielom. Teledysk do „Another Brick In The Wall (Part 2)” wyreżyserował Gerald Scarfe. Materiały wideo zostały w nim zmiksowane z animacjami. Zobaczcie ten klip.

Utwór „Another Brick In The Wall (Part 2)” był największym hitem w dorobku Pink Floyd. Piosenka podbiła listy przebojów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Finlandii czy Nowej Zelandii. Singiel sprzedał się w ponad 4 milionach egzemplarzy na całym świecie. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował tę kompozycję na 375. miejscu rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: