1980: Album „Super Trouper” ABBY podbija Wielką Brytanię

1980: Album „Super Trouper” ABBY podbija Wielką Brytanię SLANE/GUNER ERHAN/SIPA/EAST NEWS

22 listopada 1980 roku płyta „Super Trouper” zespołu ABBA trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii. Na szczycie zestawienia album utrzymał się aż 9 tygodni. 

„Super Trouper” jest 7. studyjnym albumem w dorobku szwedzkiej grupy ABBA. Płyta ukazała się 3 listopada 1980 roku. Był to najlepiej sprzedający się krążek w Wielkiej Brytanii w 1980 roku. Znalazło się na nim 10 kompozycji. 

The Winner Takes It All

Pierwszym singlem promującym album była piosenka „The Winner Takes It All”. Napisał ją Bjorn Ulvaeus po rozwodzie z wokalistką ABBY - Agnethą Fältskog. Opowiada ona o zakończonym związku i tym, że jeden z małżonków nie chce odejść. 

"

Pamiętam, jak przyniosłem nagranie do studia i cały zespół powiedział, że jest cudowne. Dziwnie się czułem, kiedy słyszałem, jak ona to śpiewa. Zachowywała się raczej jak aktorka, która musi odegrać swoją rolę, ale mimo to było to poruszające. Po wszystkim pojawiły się też oczywiście łzy - przyznał Ulvaeus.

"

Bjorn powiedział też, że nigdy nie brał narkotyków ani nie pił alkoholu, kiedy pisał teksty piosenek, ale w tym przypadku musiał sięgnąć po brandy. 

"

To nie jest dobry pomysł, żeby tworzyć, kiedy jesteś pijany, ale tym razem było inaczej. Zanim napisałem zdanie „The gods may throw their dice”, butelka była pusta. "

Artysta stwierdził ostatecznie, że w 90% tekst piosenki to fikcja, dlatego nie czuł się dziwnie, kiedy jego była żona śpiewała „The Winner Takes It All”.

Utwór podbił listy przebojów w Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii, Holandii i Republice Południowej Afryki. 

Super Trouper

Jako drugi singiel ukazał się „Super Trouper”. To ostatni utwór, który powstał na płytę. Właściwie jego tytuł jest zupełnie przypadkowy. Grupa wiedziała już, że nowy krążek właśnie tak będzie się nazywał i postanowił to wykorzystać. „Super Trouper” to rodzaj reflektora.

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Lasse Hallström. Piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Irlandii i Holandii.

Okładka 

Autorem zdjęcia, które trafiło na okładkę jest Rune Söderqvist. Sfotografował grupę w otoczeniu artystów cyrkowych w studiu w Sztokholmie. Na fotografii pojawili się też przyjaciele zespołu.

Płyta odniosła wielki sukces zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Według Williama Ruhlmanna z portalu AllMusic:

"

Członkowie zespołu ABBA wkładali w swoje kompozycje dużą dawkę nieszczęścia. Jednak komercyjnie była to bardzo udana płyta i odniosła światowy sukces. "

Lista utworów na płycie Super Trouper

Strona A

1. "Super Trouper"  

2. "The Winner Takes It All"  

3. "On and On and On"

4. "Andante, Andante"  

5. "Me and I" 

Strona B

1. "Happy New Year"  

2. "Our Last Summer"  

3. "The Piper"  

4. "Lay All Your Love on Me"  

5. "The Way Old Friends Do (Live)"  

Które utwory z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: