1980: Album Donny Summer na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1980: Album Donny Summer na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

5 stycznia 1980 roku płyta „The Radio - Greatest Hits, Vol. I & II” trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w USA. Na szczycie zestawienia krążek utrzymał się tydzień.

Płyta „The Radio - Greatest Hits, Vol. I & II” ukazała się 15 października 1980 roku. Był to pierwszy album z największymi przebojami w karierze Donny Summer. Wytwórnia Casablanca Records zdecydowała się na wydanie tego krążka, ponieważ wcześniej w różnych krajach pojawiały się kompilacje tworzone przez różne firmy. Tym razem miało to być spójne wydawnictwo przygotowane pod okiem wokalistki.

Na płycie znalazło się 16 utworów: od pierwszego w karierze Summer przeboju „Love to Love You Baby” aż po rockowe hity z albumu „Bad Girls”. Piosenki zostały w większości na nowo zmiksowane i odrobinę przerobione. Ponadto na krążek trafiły 2 premierowe kompozycje. Pierwszą z nich był utwór „On the Radio” napisany na potrzeby filmu „Foxes”. Piosenka była nominowana do nagrody Grammy.

Drugą nową kompozycją był duet z Barbarą Streisand „No More Tears (Enough Is Enough)”. Znalazł się on także na płycie Streisand pt. „Wet”. Napisali go Paul Jabara i Bruce Roberts. Singiel trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii dotarł do pierwszej trójki analogicznego zestawienia. W USA sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy i otrzymał status platynowy. 

Na albumie znalazły się też dobrze znane przeboje Donny Summer. Usłyszymy m.in. „I Feel Love”, który pochodzi z krążka „I Remember Yesterday”. Piosenka znalazła się na 6. pozycji listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

Nie zabrakło też wielkiego hitu „Hot Stuff”, który znalazł się na albumie „Bad Girls” z 1979 roku. Artystka otrzymała za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy rockowy występ wokalistki”.

Album „The Radio - Greatest Hits, Vol. I & II” znalazł się na 1. miejscu listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii trafił na 24. pozycję.

Według Andy’ego Kellmana z portalu AllMusic jest to:

"

Niemal kompletna antologia największych przebojów Donny Summer z lat 70., która zawiera jej najpopularniejsze dyskotekowe single. "

Lista utworów na płycie The Radio - Greatest Hits, Vol. I & II

1. „On the Radio”

2. „Love to Love You Baby”

3. „Try Me, I Know We Can Make It”

4. „I Feel Love”

5. „Our Love”

6. „I Remember Yesterday”

7. „I Love You”

8. „Heaven Knows”

9. „Last Dance”

10. „MacArthur Park”

11. „Hot Stuff”

12. „Bad Girls”

13. „Dim All the Lights”

14. „Sunset People”

15. „No More Tears (Enough Is Enough)”

16. „On the Radio” (wersja długa)

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: