1979: „Y.M.C.A.” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: „Y.M.C.A.” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Mario Casciano

6 stycznia 1979 roku piosenka „Y.M.C.A.” zespołu The Village People trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia spędziła 3 tygodnie.

Utwór skomponowali Jacques Morali i Victor Willis. Piosenka ukazała się w 1978 roku na płycie „Cruisin’”. Skrót Y.M.C.A. oznacza Young Men's Christian Association, czyli Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Zespół The Village People śpiewa o Y.M.C.A. jako miejscu, w którym można spotkać wielu chłopców. Mimo że tekst kompozycji nie zawiera żadnych dosłownym odniesień do gejów, singiel ten stał się hymnem homoseksualistów.

Było to świadome działanie. Producenci Jacques Morali i Henri Belolo zdecydowali w 1977 roku, że założą grupę, która przyciągnie homoseksualną część publiczności poprzez piosenki, które będą parodiować stereotypy. Kiedy Morali zapytał Willisa, czym jest tytułowe Y.M.C.A., ten dokładnie wyjaśnił mu swoją koncepcję.

"

Nie mówi mi, Jacques, że chcesz o czymś takim napisać! - odpowiedział Victor.

"

Piosenka bardzo szybko przypadła do gustu publiczności. W 1979 roku trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych znalazła się na 2. pozycji. Singiel sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Utwór bardzo często grany był na imprezach, przyjęciach, a także w czasie wydarzeń sportowych. Stworzono do niego specjalny układ choreograficzny, w którym ludzie pokazują poszczególne litery tytułu za pomocą rąk. W 2009 roku kompozycja została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa - ponad 44 tys. osób zatańczyło „Y.M.C.A.” w El Paso w Teksasie.

Grupa nakręciła teledysk promujący tę kompozycję, co w tamtych czasach było rzadkim zjawiskiem. W Stanach Zjednoczonych nie istniała jeszcze wtedy telewizja MTV i nie było zbyt wielu programów, w których można było zaprezentować klip. Zupełnie inaczej było w Europie i to właśnie tam video The Village People pokazywane było o wiele częściej. Zobaczcie to nagranie.

Tańczyliście kiedyś do „Y.M.C.A.”?

Więcej: