1979: Sukces płyty Blues Brothers „Briefcase Full Of Blues”

1979: Sukces płyty Blues Brothers „Briefcase Full Of Blues” ons.pl

3 lutego 1979 roku album „Briefcase Full Of Blues” trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymał się tydzień.

„Briefcase Full of Blues” to debiutancka płyta grupy The Blues Brothers. Album ukazał się pod koniec listopada 1978 roku. Krążek został nagrany we wrześniu tego samego roku w studiu Universal Amphitheater w Los Angeles. 

(fot. materiały promocyjne)

Zespół zdecydował, że na wydawnictwo trafi 12 utworów. Były to covery bluesowych i soulowych przebojów z lat 1950-1970. Wśród nich znalazły się takie piosenki jak: „Messin' With The Kid” (org. Junior Wells), „Shot Gun Blues” czy „Flip, Flop & Fly” (org. Jesse Stone, Big Joe Turner). Płytę promował singiel „Rubber Biscuit”, który w oryginale wykonał zespół The Chips w 1956 roku. Jednak to wersja The Blues Brothers zdobyła większą popularność. Piosenka dotarła do 37. miejsca amerykańskiej listy przebojów „Hot 100” magazynu „Billboard”. 

Drugim singlem zapowiadającym krążek był „Soul Man”. Utwór napisali Isaac Hayes i David Porter. Jeden z coverów tego utworu nagrał duet Sam & Dave. Kompozycja trafiła na 2. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Wersja zespołu The Blues Brothers znalazła się na pozycji 14. Posłuchajcie tej piosenki.

Dan Aykroyd - jeden z członków zespołu - poinformował, że krążek sprzedał się w ponad 3,5 miliona egzemplarzy. Album pokrył się podwójną platyną i był jedną z najchętniej kupowanych płyt w lutym 1979 roku.

William Ruhlmann z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

The Blues Brothers zaczęli karierę tworząc płytę, która była żartobliwym hołdem dla muzyki R&B, w tym duchu udało im się zachować rozrywkowy klimat. Album podbił listy przebojów i sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. Pochodzą z niego prawdziwe hity: „Rubber Biscuit” i „Soul Man”. "

Sukces krążka sprawił, że producenci z Hollywood postanowili nakręcić film „The Blues Brothers”. Była to zabawna komedia muzyczna opowiadająca o braciach Blues. W produkcji wystąpiło wiele gwiazd muzyki. Byli to m.in.: Aretha Franklin, Ray Charles i James Brown.

Lista utworów na płycie Briefcase Full of Blues

 1. „Opening: I Can't Turn You Loose”
 2. „Hey Bartender”
 3. „Messin' With The Kid”
 4. „(I Got Everything I Need) Almost”
 5. „Rubber Biscuit”
 6. „Shot Gun Blues”
 7. „Groove Me”
 8. „I Don't Know”
 9. „Soul Man”
 10. „B' Movie Box Car Blues”
 11. „Flip, Flop & Fly”
 12. „Closing: I Can't Turn You Loose”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: