1979: Płyta „Tusk” zespołu Fleetwood Mac najlepsza w Wielkiej Brytanii

1979: Płyta „Tusk” zespołu Fleetwood Mac najlepsza w Wielkiej Brytanii ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

10 listopada 1979 roku album „Tusk” zespołu Fleetwood Mac trafił na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Wielkiej Brytanii. Jakie utwory znalazły się na tej płycie?

Płyta „Tusk” ukazała się 12 października 1979 roku. Był to 12. studyjny album w dorobku grupy Fleetwood Mac. Uznaje się, że jest to krążek eksperymentalny, zwłaszcza ze względu na kompozycje Lindseya Buckinghama oraz wpływ punk rocka i muzyki new wave. Basista grupy - John McVie - stwierdził, że piosenki brzmią jak solowa praca 3 artystów. Z kolei Mick Fleetwood uważa, że jest to jego ulubiony i najlepszy album w dorobku grupy. Nagranie płyty kosztowało aż milion dolarów, co sprawiło, że w tamtych czasach był to najdroższy krążek rockowy. 

Sukces płyty Tusk

W Stanach Zjednoczonych płyta trafiła na 4. miejsce listy najlepiej sprzedających się albumów. W USA kupiono ponad 2 miliony egzemplarzy „Tusk”. W Wielkiej Brytanii krążek sprzedał się w 300 tys. kopiach i trafił na szczyt listy najchętniej kupowanych płyt w tym kraju.

„Tusk” jest podwójnym albumem i zawiera 20 piosenek. Najlepiej na listach przebojów radził sobie utwór tytułowy, który skomponował Lindsey Buckingham.

Popularnością cieszyła się też piosenka pt. „Sara”, którą napisał Stevie Nicks.

Jako singiel ukazały się też utwory „Think About Me” i „Sisters of the Moon”, które jednak nie zdobyły większego uznania.

Mimo że na całym świecie sprzedały się ponad 4 miliony egzemplarzy krążka, wytwórnia uznała go za porażkę. Winę za tę sytuację zrzucono na Buckinghama. Z kolei zespół Fleetwood Mac stwierdził, że fani nie kupili płyty, bo na kilka dni przed jej ukazaniem się stacja radiowa RKO puściła wszystkie utwory i słuchacze mogli je sobie nagrać. 

"

Z pewnością wszyscy musieli być świadomi ulotności złotego momentu, który ten album tak dobrze uchwycił - napisali recenzenci magazynu „Rolling Stone”. "

Z kolei według portalu AllMusic:

"

„Tusk” jest rześki i być może nie jest tak uniwersalny i bezpośredni jak „Rumours”, ale jest odrobinę klasyczny. Jako dzieło sztuki pop, jest niezrównany. "

W tym roku ukaże się reedycja tej właśnie płyty Fleetwood Mac. Znajdzie się na niej wiele niepublikowanych dotąd materiałów, nagrania demo oraz koncertowe wersje piosenek. Wszystkie utwory zostaną zremasterowane i zamieszczone na 5 płytach CD, 2 LP lub DVD.

Lista utworów na płycie Tusk

1. "Over & Over"  

2. "The Ledge" 

3. "Think About Me"  

4. "Save Me a Place"  

5. "Sara"

6. "What Makes You Think You're the One"  

7. "Storms" 

8. "That's All for Everyone" 

9. "Not That Funny" 

10. "Sisters of the Moon"  

11. "Angel"  

12. "That's Enough for Me"  

13. "Brown Eyes"  

14. "Never Make Me Cry" 

15. "I Know I'm Not Wrong" 

16. "Honey Hi"  

17. "Beautiful Child”

18. "Walk a Thin Line"  

19. "Tusk"  

20. "Never Forget"  

Macie ten krążek w swojej kolekcji?

Więcej: