1979: Płyta „The Long Run” najlepsza w Stanach Zjednoczonych

1979: Płyta „The Long Run” najlepsza w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons

3 listopada 1979 roku album „The Long Run” zespołu The Eagles trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymał się aż 9 tygodni. Co przesądziło o tym sukcesie?

„The Long Run” to 6. studyjny album grupy The Eagles, który ukazał się 24 września 1979 roku. Jest to pierwszy krążek zespołu nagrany bez założyciela Randy’ego Meisnera, którego zastąpił Timothy B. Schmit i jednocześnie ostatni przed dłuższą przerwą (kolejny pt. „Long Road Out of Eden" został wydany dopiero w 2007 roku). 

"

Kiedy odnosisz sukces, coraz trudniej ci się dopasować. Doszliśmy do momentu, w którym zdaliśmy sobie sprawę, że po prostu musimy to zakończyć, wyjść ze studia i ruszyć w trasę. Było wiele kłótni, sprzeczek i pojawiały się różne argumenty dotyczące piosenek i harmonogramów. To naprawdę nie zmierzało w dobrym kierunku - przyznał po latach Don Felder. "

Na płycie znalazło się 10 piosenek. Aż 3 z nich trafiły do pierwszej dziesiątki list przebojów. Były to: „Heartache Tonight”, ballada „I Can't Tell You Why” i utwór tytułowy „The Long Run”. Ponadto za kompozycję „Heartache Tonight” grupa otrzymała nagrodę Grammy. 

"

Przez kilka dni nie mogliśmy wymyślić refrenu do tej piosnki. Glenn ciągle rozmawiał przez telefon z Segerem. Zaśpiewał mu fragment i tak wymyślili refren. Był świetny. "

Płyta zadebiutowała na 2. miejscu listy „Billboardu”, a zaledwie tydzień później 3 listopada 1979 roku trafiła na pozycję 1., pokonując Led Zeppelin z krążkiem „In Through the Out Door”. W sumie sprzedało się ponad 7 milionów egzemplarzy tego albumu, co jednak nie przełożyło się na pozytywne recenzje.

Według Williama Ruhlmanna z portalu AllMusic:

"

Następca uwielbianej i uznanej płyty „Hotel California” to wielkie rozczarowanie, mimo że krążek sprzedał się w ponad 7 milionach egzemplarzy i znalazły się na nim 3 wielkie przeboje. (…) O dziwo wydawnictwo miało składać się z 2 płyt, ale ostatecznie stało się inaczej. Skoro piosenki z wersji skróconej brzmią w ten sposób, jak brzmiały te odrzucone? "

Z kolei Timothy White napisał w magazynie „Rolling Stone”:

"

„The Long Run” - pierwszy album The Eagles od 3 lat, jest uspokajający i zupełnie genialny.  "

Lista utworów na płycie The Long Run

1. "The Long Run" 

2. "I Can't Tell You Why"  

3. "In the City"  

4. "The Disco Strangler"  

5. "King of Hollywood" 

6. "Heartache Tonight"  

7. "Those Shoes"  

8. "Teenage Jail"  

9. "The Greeks Don't Want No Freaks"  

10. "The Sad Café"  

Macie ten album w swojej kolekcji? 

Więcej: