1979: „Heart Of Glass” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: „Heart Of Glass” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

3 lutego 1979 roku utwór „Heart Of Glass” zespołu Blondie trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się 4 tygodnie. 

Piosenkę „Heart Of Glass” skomponowali Debbie Harry i Chris Stein. Utwór trafił na trzeci studyjny album zespołu Blondie pt. „Parallel Lines”. Krążek ukazał się we wrześniu 1978 roku. Pierwsza wersja singla powstała już w 1974 roku i została zatytułowana „Once I Had a Love”. Ze względu na szybką melodię zespół mówił o tej kompozycji „The Disco Song” („Piosenka Disco”). 

"

„Heart Of Glass” to jedna z pierwszych piosenek, którą nagrała grupa Blondie, ale stało się to na długo przed tym, jak powstała ostateczna wersja. Próbowaliśmy zrobić z niej utwór reggae albo balladę, ale nie wyszło - stwierdziła Harry. "

Dopiero w 1978 roku zespół stworzył ostateczną wersję i wtedy Chris Stein wymyślił tytuł „Heart Of Glass”. Nie wiedział, że tak samo został nazwany film niemieckiego reżysera Wernera Herzoga. 

"

Jeśli chodzi o tekst tej piosenki, to opowiada ona o stalkerze, który za mną chodził, a wtedy Chris mnie uratował - powiedziała Debbie Harry w jednym z wywiadów. "

Wokalistka przyznała też, że piosenka miała być nowym powiewem w muzyce.

"

Kiedy skomponowaliśmy „Heart Of Glass”, granie muzyki disco nie było zbyt modne i dobrze widziane w naszym społeczeństwie. Ale zrobiliśmy to właśnie dlatego, żeby nie być takim całkiem fajnym.  "

Stein wyznał, że grupa nie spodziewała się, że piosenka stanie się aż tak dużym przebojem.

"

Nagraliśmy ją tylko jako swego rodzaju nowość. Chcieliśmy w ten sposób urozmaicić nasz album. "

Zespół stworzył także wersję reggae tej kompozycji, ale ostatecznie zdecydowano, że powinna ona brzmieć w stylu eurodisco oraz new wave (nowa fala).

Teledysk do „Heart Of Glass” wyreżyserował Stanley Dorfman. W klipie widzimy grupę występują w pustym klubie disco. Kapela zdecydowała się na nakręcenie wideo głównie po to, żeby promować utwór w Australii i Europie. W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych nie istniała jeszcze telewizja MTV, za to poza granicami USA taki teledysk mógł korzystnie wpłynąć na wizerunek zespołu. Zobaczcie ten klip.

Utwór „Heart Of Glass” podbił brytyjską i amerykańską listę przebojów na początku 1979 roku. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” singiel grupy Blondie został sklasyfikowany na 255. pozycji.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: