1979: Gloria Gaynor z piosenką „I Will Survive” na 1. miejscu w USA

1979: Gloria Gaynor z piosenką „I Will Survive” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Thomas Rodenbücher

10 marca 1979 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „I Will Survive”. Na 1. miejscu zestawienia spędził 3 tygodnie.

Piosenkę „I Will Survive” skomponowali Freddie Perren i Dino Fekaris, który zajął się także produkcją singla. Utwór trafił na album „Love Tracks”, który ukazał się w listopadzie 1978 roku. 

Tekst opowiada o tym, jak kobieta próbuje się podnieść po nieudanym związku. Z biegiem lat kompozycja stała się prawdziwym hymnem wszystkich osób, którym udało się przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Dino Fekaris, który napisał słowa tej piosenki, przyznał, że po prostu opisał swoje uczucia po tym, jak został zwolniony z wytwórni Motown Records.

"

Kazali mi odejść po ponad 7 latach pracy. Byłem bezrobotnym pisarzem piosenek, który kontemplował swoje przeznaczenie. Włączyłem telewizję i usłyszałem utwór, który napisałem do filmu „Generation”. Uznałem to za dobry znak, że wszystkie moje sprawy się ułożą. Pamiętam, że skakałem na łóżku w górę i w dół i powtarzałem: „Zrobię to. Będę pisał teksty! Przeżyję!” (ang. I Will Survive). 

"

Współpracownicy Glorii Gaynor od razu wiedzieli, że „I Will Survive” ma szansę stać się dużym przebojem. 

"

To ponadczasowy tekst, który porusza ponadczasowy temat - przyznała sama wokalistka. "

Teledysk do „I Will Survive” został nakręcony w 1979 roku w Nowym Jorku. Zobaczcie to wideo.

Utwór trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych w marcu 1979 roku. Podobny sukces odniósł także w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Artystka otrzymała za niego nagrodę Grammy w 1980 roku w kategorii „Najlepsze Nagranie Disco”. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował tę piosenkę na 492. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: