1979: Donna Summer z piosenką „Hot Stuff” na 1. miejscu w USA

1979: Donna Summer z piosenką „Hot Stuff”  na 1. miejscu w USA ons.pl

2 czerwca 1979 roku na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych trafił utwór „Hot Stuff” Donny Summer. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „Hot Stuff” napisali Pete Bellotte, Harold Faltermeyer i Keith Forsey. Trafiła ona na siódmy studyjny album Donny Summer pt. „Bad Girls”. Krążek ukazał się w kwietniu 1979 roku. W tamtym czasie piosenkarka kojarzona była głównie z muzyką disco, ale ta kompozycja pokazała, że wpływ na jej twórczość ma także rock.

"

W „Hot Stuff” wybraliśmy odpowiedni akord. Zanim powstał utwór wszyscy mówili, żebyśmy zrobili tradycyjną piosenkę disco z dobrą linią basu. Początkowo chcieliśmy, żeby była trochę bardziej muzykalna, ale wtedy zaczęła powstawać zbyt dyskotekowa wersja. Wcześniejszy singiel był bardziej melodyczny i według mnie efekt był nieco lepszy - stwierdził basista Scott Edwards. "

Utwór znalazł się na 1. miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Japonii i Szwajcarii. Posłuchajcie tej kompozycji.

Donna Summer otrzymała za ten singiel nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Rock Wokalistki”. W 2010 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił ten utwór na 104. miejscu rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Popularność utworu sprawiła, że wykorzystano go w kilku filmach i serialach. W 1997 roku trafił na ścieżkę dźwiękową brytyjskiej komedii „Goło i wesoło” (org. „The Full Monty”). Można go też usłyszeć w produkcji z 2015 roku pt. „Marsjanin” (org. „The Martian”), a także w grach komputerowych: „Just Dance 2”, „Dance Central 2”, „Dance Dance Revolution Hottest Party” oraz „Karaoke Revolution Vol. 2”. 

Nową wersję „Hot Stuff” w 2008 roku nagrała piosenkarka EliZe. Kompozycja trafiła na 11. miejsce holenderskiej listy przebojów.

Lubicie ten utwór?

Więcej: