1979: Bee Gees z piosenką „Tragedy” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: Bee Gees z piosenką „Tragedy” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Geoff Wilkinson/Rex Features/EAST NEWS

3 marca 1979 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Tragedy” zespołu Bee Gees. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się 2 tygodnie.

Singiel „Tragedy” skomponowali członkowie grupy Bee Gees: Barry, Robin i Maurice Gibb. Trafił on na album „Spirits Having Flown”. Bracia napisali tę piosenkę pewnego wolnego popołudnia. W tym czasie nagrywany był film „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”, w którym oni występowali i akurat wtedy mieli przerwę w zdjęciach. Tego samego dnia stworzyli też inny wielki przebój - „Too Much Heaven”. Jest to powolna ballada, która była zupełnie inna od singli promujących płytę ze ścieżką dźwiękową do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Trafiła ona na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów 6 stycznia 1979 roku. Wieczorem zajęli się również utworem „Shadow Dancing”, który napisali dla brata Andy’ego Gibba. Piosenka przez 7 tygodni utrzymywała się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

W 1979 roku grupa Bee Gees wystąpiła w programie amerykańskiej telewizji NBC „The Bee Gees Special”. Pokazano w nim m.in. fragmenty koncertów grupy, materiały zza kulis, pracę w studiu nagraniowym oraz wywiady przeprowadzone przez Davida Frosta i Roberta Stigwooda - wieloletniego menedżera zespołu, który zmarł na początku stycznia 2016 roku. Bracia Gibb opowiedzieli wtedy, w jaki sposób stworzyli efekt eksplozji, który słychać w „Tragedy”. Barry Gibb przyłożył ręce do mikrofonu i udawał dźwięk wybuchu. Następnie zostało to zmiksowane i tak powstał słynny odgłos. Posłuchajcie tej piosenki.

Wprawdzie utwór nie trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”, ale teatr West End zdecydował się stworzyć musical, w którym wykorzystał tę piosenkę. Dzięki temu kompozycja zdobyła popularność wśród odbiorców i ostatecznie trafiła na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii. 

W 1998 roku grupa Steps nagrała cover piosenki „Tragedy”. Utwór podbił brytyjską listę przebojów i przez 8 tygodni utrzymywał się na 1. miejscu zestawienia.

Która wersja „Tragedy” bardziej Wam się podoba?

Więcej: