1979: Bee Gees z piosenką „Love You inside Out” na 1. miejscu w USA

1979: Bee Gees z piosenką „Love You inside Out” na 1. miejscu w USA Ken McKay/Rex Features/EAST NEWS

9 czerwca 1979 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Love You Inside Out” zespołu Bee Gees. Na 1. miejscu zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „Love You Inside Out” skomponowali Barry, Robin i Maurice Gibb. Trafiła ona na 15. studyjny album grupy Bee Gees zatytułowany „Spirits Having Flown”. Krążek ukazał się 5 lutego 1979 roku.

„Love You Inside Out” to utwór funkowy. Dla zespołu stał się on kamieniem milowym w karierze. Był to dziewiąty singiel w dorobku grupy, który trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów, co nie udało się żadnemu innemu artyście w latach 70. Jednocześnie była to szósta z kolei kompozycja Bee Gees, która znalazła się na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces osiągnęli jedynie Beatlesi. Co więcej, to trzeci utwór z płyty „Spirits Having Flown”, który podbił listę przebojów w USA. W Wielkiej Brytanii piosenka zadebiutowała na 28. miejscu listy przebojów, po jakimś czasie awansowała na 13. pozycję. Posłuchajcie jej.

Wielu artystów nagrało cover „Love You Inside Out”. W 1996 roku zrobiła to grupa R&B - Total. W 2004 roku własną wersję stworzyła Leslie Feist pod nieco zmienionym tytułem „Inside and Out”. Był to trzeci singiel promujący jej płytę „Let It Die”. Sample z tej piosenki wykorzystali także Snoop Dogg w singlu „Ups & Downs” oraz R. Kelly i Jay-Z w piosence „Honey”.

Na albumie „Spirits Having Flown” znalazły się także takie przeboje jak: „Too Much Heaven”, „Tragedy” czy tytułowy „Spirits (Having Flown)”. Za produkcję krążka odpowiedzialni byli Albhy Galuten i Karl Richardson wraz z braćmi Gibb. Najmniejszą rolę w nagrywaniu piosenek odegrał Maurice Gibb, który w tamtym czasie miał problemy z alkoholem oraz cierpiał na bóle pleców. W tej sytuacji Barry i Robin zatrudnili innego muzyka, żeby zagrał partie przeznaczone dla Maurice’a.

Był to jeden z najchętniej kupowanych krążków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. W 1980 roku zespół otrzymał za niego nagrodę American Music Awards w kategorii „Najlepsza Płyta Pop/Rock”. 

Lubicie piosenkę „Love You Inside Out”?

Więcej: