1979: „Bad Girls” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1979: „Bad Girls” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

14 lipca 1979 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Bad Girls” Donny Summer. Na szczycie zestawienia spędził pięć tygodni.

Piosenkę „Bad Girls” Donna Summer napisała wraz z Eddie’m Hokensonem, Bruce’em Sudano i Joe „Bean” Esposito. Wokalistka postanowiła stworzyć ten utwór po tym, jak jej asystentka została zatrzymana przez oficera policji i oskarżona o to, że jest prostytutką. Artystka bardzo się rozzłościła tym faktem, ale jednocześnie doszła do wniosku, że jest to dobry temat na singiel.

Pierwsza wersja kompozycji powstała na kilka lat przed zarejestrowaniem nagrania. Neil Bogart - założyciel wytwórni Casablanca Records - chciał, żeby zaśpiewała ją Cher. Summer odmówiła, bo chciała zostawić „Bad Girls” dla siebie. Ostatecznie to właśnie ona zaśpiewała tę piosenkę, a w nagraniu wziął udział Scott Edwards.

"

Pamiętam, że pracowaliśmy nad tym utworem w studiu Rusk Sound. Kiedy weszliśmy, wszystko było już gotowe. Georgio Moroder był producentem, ale jego jeszcze wtedy nie było. Na miejscu zastaliśmy tylko Harolda Faltermeyera. To on wymyślił całą koncepcję. Niestety okazało się, że zapomnieli wpisać do umowy Michaela Bairda i nie dostał za to wypłaty. Ale powiedzieli, że muzycy tak mają i musiał to zrobić. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że Harold mógł zrobić wszystko za pomocą komputera. Ale to, co nagraliśmy, było naprawdę dobre - wspominał muzyk.

"

Utwór „Bad Girls” stał się olbrzymim hitem. Trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Singiel sprzedał się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Wpłynęło to również na popularność albumu o tym samym tytule, który ukazał się w kwietniu 1979 roku. 

Donna Summer zdobyła za to nagranie wiele prestiżowych nagród. Otrzymała trzy statuetki American Music Awards w kategoriach „Najlepszy Singiel Pop/Rock”, „Najlepsza Wokalistka Soul/R&B” oraz „Najlepsza Piosenka Pop/Rock Wokalistki”. W 1980 roku zdobyła też dwie nominacje do nagrody Grammy w kategoriach „Najlepsze Wykonanie Wokalistki Pop” i „Najlepsze Wykonanie Wokalistki R&B”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: