1979: Album „Voulez-Vous” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: Album „Voulez-Vous” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Rex Features/EAST NEWS

19 maja 1979 roku na szczyt listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „Voulez-Vous” ABBY. Na 1. miejscu zestawienia spędził cztery tygodnie.

„Voulez-Vous” to szósty studyjny album zespołu ABBA. Grupa nagrywała go przez rok: od marca 1978 roku do marca 1979 roku w studiu Polar Music Studios w Sztokholmie. Jednak kilka utworów w tajemnicy zarejestrowano na Bahamach, a piosenkę tytułową w Miami. Krążek ukazał się 23 kwietnia 1979 roku. W sumie znalazło się na nim 10 kompozycji - wszystkie napisali Benny Andersson i Björn Ulvaeus

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór „Chiquitita”. Początkowo zespół miał kilka innych pomysłów na tytuł tej piosenki: „Kålsupare”, „3 Wise Guys”, „Chiquitita Angelina” czy „In The Arms of Rosalita”. Ze względu na dużą popularność kompozycji w Hiszpanii, ABBA zdecydowała się na nagranie wersji hiszpańskojęzycznej, która trafiła na płytę „Gracias Por La Música”. Singiel znalazł się na 1. miejscu list przebojów w Belgii, Finlandii, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Meksyku, Republice Południowej Afryki. Grupa nie nakręciła teledysku, ale później zrobiła to telewizja BBC ze względu na promocję koncertu ABBY. Zobaczcie ten klip.

Drugim singlem promującym album był „Does Your Mother Know”. Piosenka została nagrana w lutym 1979 roku. W tekście muzycy wyśmiewają rock and rollowy styl życia i to, że mężczyźni chętnie flirtowali z dużo młodszymi dziewczynami. Utwór znalazł się na szczycie list przebojów w Belgii i Niemczech.

Jako trzeci singiel została wybrana piosenka tytułowa - „Voulez-Vous”. Jest to jedyny utwór w repertuarze ABBY, który został nagrany poza Szwecją. Cieszył się popularnością w wielu krajach na całym świecie. Ale pierwsze miejsce zdobył tylko w Belgii.

Większą popularność zyskała kompozycja „I Have a Dream”. Jest to jedyna piosenka ABBY, którą zaśpiewał ktoś oprócz członków zespołu. Grupa zaprosiła do współpracy chór dziecięcy ze szkoły International School of Stockholm. Kompozycja trafiła na szczyt list przebojów w Austrii, Kanadzie, Holandii i Szwajcarii.

Album „Voulez-Vous” był jednym z najpopularniejszych krążków w Danii, Finlandii, Niemczech, Japonii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Voulez-Vous

  1. „As Good as New”
  2. „Voulez-Vous”
  3. „I Have a Dream”
  4. „Angeleyes”
  5. „The King Has Lost His Crown”
  6. „Does Your Mother Know”
  7. „If It Wasn't for the Nights”
  8. „Chiquitita”
  9. „Lovers (Live a Little Longer)”
  10. „Kisses of Fire”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: