1979: Album „Spirits Having Flown” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: Album „Spirits Having Flown” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Allan Tannenbaum/Polaris/East News

17 marca 1979 na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii trafił krążek „Spirits Having Flown” zespołu Bee Gees. Na szczycie zestawienia utrzymał się dwa tygodnie.

Płyta „Spirits Having Flown” ukazała się 5 lutego 1979 roku. Był to 15. studyjny album w dorobku Bee Gees i pierwszy, który został wydany po sukcesie filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Za produkcję krążka odpowiedzialni byli Albhy Galuten i Karl Richardson wraz z braćmi Gibb. Najmniejszą rolę w nagrywaniu piosenek odegrał Maurice Gibb, który miał problemy z alkoholem oraz cierpiał na bóle pleców. W tej sytuacji Barry i Robin zatrudnili innego muzyka, żeby zagrał partie przeznaczone dla Maurice’a.

Robin i Maurice w większości kompozycji śpiewali tylko w chórkach, a wokale główne nagrał Barry. Jedynie w „Living Together” to Robin był pierwszym wokalistą. Dzięki „Gorączce Sobotniej Nocy” zespół postrzegany był jako grupa grająca disco. Bracia postanowili zerwać z tym wizerunkiem, dlatego pierwszym singlem promujący nowe wydawnictwo była ballada „Too Much Heaven”. To najdłużej nagrywany utwór z tej płyty, ponieważ składał się z 27 ścieżek wokalnych. Piosenka powstała na rzecz funduszu „Muzyka dla UNICEF-u” (Music for UNICEF). Jej sukces sprawił, że zespołowi udało się zebrać ponad 7 milionów dolarów. Cała kwota została przekazana na rzecz UNICEF-u. Według ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ - Kurta Waldheima - była to „wybitna i hojna inicjatywa”. Utwór podbił listę przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Drugim singlem z tego albumu był „Tragedy”. Bracia napisali tę piosenkę w jedno wolne popołudnie. Również ta kompozycja podbiła listę przebojów w USA oraz Wielkiej Brytanii, a teatr West End zdecydował się stworzyć musical, w którym wykorzystał tę piosenkę.

Kolejnym utworem z tego krążka, która trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów, był „Love You Inside Out”. Według magazynu „Billboard” był to najlepszy singiel z „Spirits Having Flown”.

Album ukazał się w lutym 1979 roku. Był to jeden z najchętniej kupowanych krążków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. W 1980 roku otrzymał nagrodę American Music Awards w kategorii „Najlepsza Płyta Pop/Rock”. 

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Spirits Having Flown

  1. „Tragedy”
  2. „Too Much Heaven”
  3. „Love You Inside Out”
  4. „Reaching Out”
  5. „Spirits (Having Flown)”
  6. „Search, Find”
  7. „Stop (Think Again)”
  8. „Living Together”
  9. „I'm Satisfied”
  10. „Until”

Którą piosenkę z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: