1979: Album „Parallel Lines” podbija Wielką Brytanię

1979: Album „Parallel Lines” podbija Wielką Brytanię Wikimedia Commons/Private Stock Records

17 lutego 1979 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii trafił album „Parallel Lines” zespołu Blondie. Na szczycie zestawienia płyta utrzymała się 4 tygodnie.

„Parallel Lines” to trzeci studyjny album zespołu Blondie. Krążek ukazał się we wrześniu 1978 roku. Do współpracy nad płytą grupa postanowiła zaprosić znanego producenta Mike’a Chapmana. Mniej entuzjastycznie podchodziła do tego pomysłu wokalistka Debbie Harry, która słyszała, że mężczyzna cieszy się niezbyt dobrą reputacją. Jej uprzedzenia szybko jednak zniknęły, kiedy tylko usłyszała jego pierwsze muzyczne propozycje.

(fot. materiały promocyjne)

Grupa rozpoczęła pracę w studiu nagraniowym Record Plant w Nowym Jorku w czerwcu 1978 roku. Chapman nie wspomina tego czasu najlepiej. Według niego Blondie to najgorszy zespół, z jakim przyszło mu współpracować. Producent poświęcił długie godziny na pilnowanie tego, żeby nagrania poszły jak najlepiej. Był perfekcjonistą i chciał, żeby wszystko brzmiało idealnie. Nie podobało się to członkom zespołu, ale nie mieli innego wyjścia, jak tylko przyjąć jego uwagi do siebie.

"

Bardzo trudno pracowało się z zespołem w studiu. Oni się po prostu nie lubili, może poza Chrisem i Debbie. Było wiele animozji. Ich podejście do życia było typowe dla wszystkich nastolatków w Nowym Jorku. Nic ich nie obchodziło. Chcieli się dobrze bawić i niezbyt napracować - wspominał Chapman po latach. "

Po sześciu tygodniach wszystkie kompozycje zostały nagrane. Na albumie znalazło się 12 utworów. Wśród nich były takie piosenki jak: „Picture This”, „One Way or Another” i „Sunday Girl”, ale chyba największym przebojem z tej płyty jest piosenka „Heart of Glass”. Singiel podbił brytyjską i amerykańską listę przebojów na początku 1979 roku. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” został sklasyfikowany na 255. pozycji. Zobaczcie teledysk do tej piosenki.

Album „Parallel Lines” odniósł duży sukces, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Znalazł się tam na 1. miejscu listy najchętniej kupowanych krążków. W Stanach Zjednoczonych trafił na 6. pozycję zestawienia. Płyta została doceniona przez krytyków muzycznych. William Ruhlmann z portalu AllMusic napisał, że:

"

Zespół Blondie zwrócił się do producenta Mike’a Chapmana z prośbą o pomoc przy tworzeniu tej płyty. Grupa porzuciła new wave i zdecydowała się nagrać piosenki popowe. Ale to nie Chapman sprawił, że „Parallel Lines” to najlepszy album Blondie. To zasługa całego zespołu. "

Lista utworów na płycie Parallel Lines

 1. „Hanging on the Telephone”
 2. „One Way or Another”
 3. „Picture This”
 4. „Fade Away and Radiate”
 5. „Pretty Baby”
 6. „I Know but I Don't Know”
 7. „11:59”
 8. „Will Anything Happen?”
 9. „Sunday Girl”
 10. „Heart of Glass”
 11. „I'm Gonna Love You Too”
 12. „Just Go Away”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: