1979: Album „Discovery” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1979: Album „Discovery” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii London Weekend Television/REX FEATURES/EAST NEWS

16 czerwca 1979 roku na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii znalazł się krążek „Discovery” zespołu Electric Light Orchestra. Na szczycie zestawienia spędził pięć tygodni.

„Discovery” to ósmy studyjny album w dorobku grupy Electric Light Orchestra. Krążek ukazał się 31 maja 1979 roku w Wielkiej Brytanii i 8 czerwca 1979 roku w Stanach Zjednoczonych. Zespół nagrywał go od marca do kwietnia 1978 roku w studiu Musicland Studios w Monachium (Niemcy). Była to pierwsza grupa ELO, w tworzeniu której nie wzięli udziału Mik Kaminski, Hugh McDowell i Melvyn Gale, którzy wkrótce potem zostali zwolnieniu przez Jeffa Lynne’a. Co ciekawe, kapela nie zorganizowała trasy koncertowej promującej wydawnictwo. W zamian nagrał serię teledysków do każdego utworu. 

Na albumie znalazło się 9 piosenek. Na pierwszy singiel wybrano „Shine a Little Love”. Skomponował go Jeff Lynne. Trafił na 1. miejsce listy przebojów w Kanadzie, 6. w Wielkiej Brytanii i 8. w Stanach Zjednoczonych. Zobaczcie teledysk do tego utworu.

Kompozycję „The Diary of Horace Wimp” również napisał Jeff Lynne. Wiele osób mówiło, że przypomina ona brzmienie Beatlesów. Tekst opisuje tydzień z życia stłumionego człowieka, który przezwycięża swoją nieśmiałą naturę z pomocą „głosu z góry”. Pominięta została jedynie sobota, ponieważ według Lynne’a tego dnia rozgrywane są mecze piłkarskie.

Kolejnym singlem został „Don't Bring Me Down”. Był to największy hit ELO w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się tam na 4. miejscu listy przebojów. W Wielkiej Brytanii trafił na 3. pozycję. Utwór został zadedykowany jednej ze stacji kosmicznych NASA, która ponownie weszła w ziemską atmosferę nad Oceanem Indyjskim i Zachodnią Australią 11 lipca 1979 roku.

Płyta „Discovery” jako pierwsza w dorobku zespołu Electric Light Orchestra trafiła na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Wielkiej Brytanii. W 2001 roku wydano zremasterowaną wersję tego albumu. Znalazły się na nim trzy utwory bonusowe: „On the Run”, „Second Time Around” i „Little Town Flirt”.

(fot. materiały promocyjne)

Lista piosenek na płycie Discovery

  1. „Shine a Little Love”
  2. „Confusion”
  3. „Need Her Love”
  4. „The Diary of Horace Wimp”
  5. „Last Train to London”
  6. „Midnight Blue”
  7. „On the Run”
  8. „Wishing”
  9. „Don't Bring Me Down”

Którą kompozycję z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: