1978: „Stayin' Alive” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1978: „Stayin' Alive” przebojem w Stanach Zjednoczonych Allan Tannenbaum/Polaris/East News

4 lutego 1978 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Stayin' Alive” zespołu Bee Gees. Na szczycie zestawienia utrzymała się 4 tygodnie.

Utwór „Stayin' Alive” trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Skomponowali go bracia Barry, Robin i Maurice Gibb. Był to drugi singiel promujący album „Saturday Night Fever” i ukazał się 13 grudnia 1977 roku. O napisanie tej piosenki zespół poprosił producent filmu - Robert Stigwood. Chciał, żeby kompozycja nosiła tytuł „Saturday Night”. Jednak grupa nie zgodziła się na to. Istniało już wiele popularnych utworów o tym tytule i Bee Gees nie zamierzał stworzyć kolejnego. Muzycy powiedzieli, że ich utwór zostanie zatytułowany „Stayin' Alive”, co bardzo nie spodobało się Stigwoodowi. Grupa stwierdziła, że jeżeli nie chce tej piosenki, to zamieszczą ją na swoim autorskim albumie. W tej sytuacji musiał się zgodzić na ich propozycję.

Zespół Bee Gees nagrał tę piosenkę w kilka dni we francuskim studiu Chateau D'Herouville. Mimo że jest to jedno z najpopularniejszych nagrań grupy, bracia Gibb mieli mieszane uczucia co do tego utworu. Na wiele lat zaszufladkował ich jako wykonawców muzyki disco.

"

My nie graliśmy disco. Robili to ludzie, którzy nas naśladowali - stwierdził Robin Gibb.

"

Piosenka „Stayin' Alive”, podobnie jak film „Gorączka Sobotniej Nocy”, opowiada o czymś więcej niż tylko tańcu i dobrej zabawie. Mówi o walce i aspiracjach, o szukaniu własnej drogi. W produkcji John Travolta występuje w roli bohatera, który ma kiepską pracę i próbuje samodzielnie się utrzymać. Taniec jest jego sposobem na wyrażenie siebie, a weekendy to czas, kiedy może się odprężyć.

W teledysku do tego utworu widzimy zespół śpiewający piosenkę na opuszczonym peronie. Zobaczcie ten klip.

Pierwszą piosenką Bee Gees, która promowała film, był utwór „How Deep Is Your Love”. Kompozycja stała się olbrzymim hitem w Stanach Zjednoczonych. Przez 3. tygodnie utwór znajdował się na 1. miejscu tamtejszej listy przebojów. „Stayin' Alive” powtórzył sukces tego singla. Utwór przez 4 tygodnie utrzymał się na szczycie listy w USA. Magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 189. pozycji w rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

Który przebój z „Gorączki Sobotniej Nocy” lubicie najbardziej?

Więcej: