1978: „Shadow Dancing” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1978: „Shadow Dancing” przebojem w Stanach Zjednoczonych Harry Goodwin/REX/EAST NEWS

17 czerwca 1978 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Shadow Dancing” Andy’ego Gibba. Na 1. miejscu zestawienia spędził siedem tygodni.

Piosenkę „Shadow Dancing” napisał Andy Gibb wraz ze swoimi braćmi: Barrym, Robinem i Maurice’em w Los Angeles. Członkowie Bee Gees pracowali wówczas nad filmem „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. 

"

Pewnej nocy, kiedy się relaksowaliśmy, usiedliśmy i zaczęliśmy wymyślać piosenki, które nadadzą się na płytę. Dosłownie w 10 minut opracowaliśmy wszystko. Dokładnie tak, jak brzmi podpis pod utworem - autorami jest cała nasza czwórka - wspominał Andy.  "

Jak czytamy w „Billboard's Book Of Number One Hits”, Andy Gibb to pierwszy solowy amerykański wokalista, którego trzy pierwsze single trafiły na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich był właśnie „Shadow Dancing”. Tylko w USA krążek sprzedał się w ponad 2,5 mln egzemplarzy. 

Posłuchajcie tej kompozycji.

Andy Gibb urodził się 5 marca 1958 roku w Manchesterze. Kiedy miał 13 lat, rzucił szkołę i postanowił zostać ulicznym grajkiem. W 1974 roku założył swój pierwszy zespół Melody Fayre. Mieszkał wtedy na wyspie Man. Menedżerem grupy została jego matka. Kapela regularnie występowała w hotelach. Nagrał wtedy singiel „My Father Was a Rebel”, który jednak nigdy się nie ukazał. W 1976 roku menedżer Bee Gees - Robert Stigwood - podpisał z nim pierwszy kontrakt płytowy. W nagraniu piosenek Andy’emu pomogli starsi bracia, czego efektem była płyta „Flowing Rivers”, z której pochodzi przebój „I Just Want to Be Your Everything”. Muzyk miał problemy z narkotykami. Z tego powodu kilkukrotnie przebywał na odwyku, co niekorzystnie wpłynęło na jego karierę. Zmarł 10 marca 1988 roku z powodu zapalenia mięśnia sercowego. Został pochowany w Los Angeles.

Lubicie ten utwór?

Więcej: