1978: „Rivers of Babylon” przebojem w Wielkiej Brytanii

1978: „Rivers of Babylon” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

13 maja 1978 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Rivers of Babylon” zespołu Boney M. Na szczycie zestawienia spędził pięć tygodni.

Piosenka „Rivers of Babylon” została napisana w 1970 roku przez Brenta Dowe'a i Trevora McNaughtona z jamajskiego zespołu reggae The Melodians. W utworze pojawiają się słowa z Psalmów Biblijnych (nr 19 i 137). Krótko po premierze singiel szybko zdobył popularność na Jamajce. Dowe twierdzi, że władze państwa początkowo zakazały wykonywania tej kompozycji, ponieważ uważały, że jej tekst jest zbyt wywrotowy i może wywołać zamieszki. W tej sytuacji producent Leslie Kong zwrócił się do rządu z prośbą o zniesienie zakazu. Według niego słowa odnoszą się do katolickich psalmów, które wyznawcy tej religii śpiewają od wielu lat. Władza przyznała mu rację, a piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów na Jamajce. Singiel zdobył międzynarodową sławę w 1972 roku po tym, jak znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Harder They Come”

W 1978 roku nową wersję tego przeboju nagrał niemiecki zespół Boney M. Piosenka trafiła na płytę „Nightflight to Venus”, która ukazała się w lipcu 1978 roku. W samej Wielkiej Brytanii singiel „Rivers of Babylon” sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. Utwór trafił tam na szczyt listy przebojów. Podobny sukces odniósł w Australii, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii czy Republice Południowej Afryki. Posłuchajcie tej kompozycji.

Popularność piosenki sprawiła, że wielu artystów nagrało własne wersje „Rivers of Babylon” . Wśród nich byli m.in.: Dennis Brown, Snuff, Steve Earle, Daniel O'Donnell, Yabby You, Sweet Honey in the Rock, Linda Ronstadt, The Skatalites, Brotherhood of Man czy Sinéad O’Connor.

Lubicie ten utwór?

Więcej: