1978: Prince wydał debiutancki album „For You”

1978: Prince wydał debiutancki album „For You” Graham Wiltshire/Rex Features/EAST NEWS

7 kwietnia 1978 roku ukazała się pierwsza płyta Prince’a zatytułowana „For You”. Jakie piosenki znalazły się na tym krążku?

„For You” to debiutancki album Prince’a. Muzyk pracował nad nim od października do grudnia 1977 roku. Co ciekawe, artysta sam zaśpiewał wszystkie partie wokalne, a także samodzielnie zagrał na wszystkich instrumentach, w tym m.in.: gitarze elektrycznej i akustycznej, fortepianie, bębnach i wielu innych instrumentach perkusyjnych. Na krążku znalazło się 9 utworów. Pierwszym singlem promującym płytę był „Soft and Wet”. Piosenkę napisali Prince i Chris Moon. Dotarła ona do 92. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Sample wykorzystał MC Hammer w swojej wersji kompozycji zatytułowanej „She's Soft and Wet”.

Drugim singlem został „Just as Long as We're Together”. W zakończenie utworu została wpleciona piosenka „Jelly Jam”. Z kolei na stronie B znalazła się kompozycja „In Love”. Żadna z nich nie zdołała wejść na amerykańską listę przebojów.

Album „For You” nie zdobył większej popularności. Przyniósł jednak Prince’owi uwagę dziennikarzy, którzy koncentrowali się na jego niezwykłych umiejętnościach i nazwali go słowami „człowiek-orkiestra”. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic tak ocenił ten krążek:

"

Na swoim debiutanckim albumie „For You” Prince pokazuje wyjątkowe umiejętności zaaranżowania i wykonania mainstreamowego R&B i funku, ale jego kompozycje są dość konwencjonalne. Tylko na lekko pikantnym „Soft and Wet” pokazuje indywidualne podejście, ale utwór wciąż jest bardziej obietnicą niż jej spełnieniem. „For You” nie jest złą płytą, jest jedynie przyjemna i oferuje bardzo małą wskazówkę tego, że Prince ma zdumiewający talent.  "

Dopiero kolejne płyty artysty - „Prince” czy „Dirty Mind” - przyniosły mu duży, komercyjny sukces.

Lista utworów na płycie For You

  1. „For You”
  2. „In Love”
  3. „Soft and Wet”
  4. „Crazy for You”
  5. „Just as Long as We're Together”
  6. „Baby”
  7. „My Love Is Forever”
  8. „So Blue”
  9. „I'm Yours”

Które piosenki z tego albumu podobają Wam się najbardziej?

Więcej: