1978: „Mary's Boy Child” zespołu Boney M. hitem w Wielkiej Brytanii

1978: „Mary's Boy Child” zespołu Boney M. hitem w Wielkiej Brytanii ons.pl

9 grudnia 1978 roku utwór „Mary's Boy Child” w wykonaniu grupy Boney M. trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia piosenka utrzymała się 4 tygodnie. 

Świąteczną piosenkę „Mary's Boy Child” napisał w 1956 roku Jester Hairston. Artysta skomponował ten utwór na prośbę współlokatora. Miała to być kompozycja urodzinowa. Miała specyficzny rytm, ponieważ na przyjęciu miało być wielu Indian. Pierwotnie została zatytułowana „He Pone and Chocolate Tea”. 

Jakiś czas później Walter Schumann z Schumann's Hollywood Choir poprosił Hairstona o stworzenie świątecznej piosenki specjalnie dla chóru. Wtedy muzyk przypomniał sobie, że kiedyś wymyślił melodię, która mogłaby się nadawać do tej kompozycji. Napisał tylko zupełnie nowy tekst. Słowa utworu opowiadają o narodzinach Jezusa. 

Występ chóru usłyszał Harry Belafonte i tak bardzo mu się spodobał, że zwrócił się z prośbą o umożliwienie mu nagrania tego utworu. Artysta zamieścił tę piosenkę na płycie „An Evening with Belafonte”, która ukazała się w 1957 roku. „Mary's Boy Child” ukazał się jako singiel i bardzo szybko dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów. Jako pierwszy w historii Wielkiej Brytanii sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. W 1962 roku artysta zamieścił ten utwór na reedycji płyty „To Wish You a Merry Christmas”.

Wielu artystów nagrało covery tego utworu. W 1978 roku postanowiła zrobić to niemiecka grupa disco Boney M. Kompozycja ukazała się na singlu „Mary's Boy Child – Oh My Lord”. 

"

Zawsze uważałam, że zespół Boney M. stworzyły jakieś nadprzyrodzone siły, dlatego lubiliśmy śpiewać duchowe pieśni. Kiedy nagrywaliśmy „Mary's Boy Child”, postanowiliśmy dodać do niego trochę spontaniczności. Wyszło to całkiem dobrze, dlatego zostawiliśmy taką wersję - opowiedziała Marcia Barrett w książce „1000 UK #1 Hits”. "

Świąteczna piosenka stała się dużym hitem w Wielkiej Brytanii. Przez kilka tygodni znajdowała się na 1. miejscu tamtejszej listy przebojów. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów na Wyspach. 

Swoje wersje „Mary's Boy Child” nagrali także m.in.: Andy Williams, Nat King Cole, The Three Degrees czy Tom Jones.

Lubicie ten utwór?

Więcej: