1978: „Da Ya Think I'm Sexy?” Roda Stewarta hitem w Wielkiej Brytanii

1978: „Da Ya Think I'm Sexy?” Roda Stewarta hitem w Wielkiej Brytanii ons.pl

2 grudnia 1978 roku piosenka „Da Ya Think I'm Sexy?” trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

„Da Ya Think I'm Sexy?” pochodzi z 9. albumu Roda Stewarta „Blondes Have More Fun”, który ukazał się w 1978 roku. Utwór napisali Stewart, Carmine Appice i Duane Hitchings. Była to kompozycja disco, co zraziło wielu dotychczasowych fanów artysty. Woleli oni bluesowe i folkowe ballady wokalisty. Ale jednocześnie zdobył on nowych wielbicieli. 

"

Myślę, że to jedna z tych kompozycji, przy której wszyscy przypominają sobie, co robili w konkretnym roku. To jedna z 10 piosenek, która podsumowuje okres dance i disco. I o tym właśnie powinna być muzyka. Ma przywracać wspomnienia - powiedział Stewart w 1995 roku. "

Melodię w większości napisał perkusista Carmine Appice. 

"

Byliśmy wtedy w studiu nagraniowym. Dużym przebojem w tamtym czasie był utwór „Miss You” zespołu The Rolling Stones. Rod zawsze sprawdzał, co akurat jest przebojem i słuchał popularnych utworów. Był wielkim fanem Stonesów. Kiedy ukazał się singiel „Miss You”, disco było bardzo modne. Postanowił, że chce zrobić coś w stylu Rolling Stones, a nie Glorii Gaynor - powiedział Appice. "

Część utworu powstało na podstawie instrumentalnej kompozycji „Taj Mahal” brazylijskiego muzyka Jorge’a Bena. Artysta wniósł pozew przeciwko Stuartowi i ten musiał przekazać wpływy ze sprzedaży singla na rzecz UNICEF-u. 

"

Poddałem się od razu. To nie było tak, że wszedłem do studia i powiedziałem, że wykorzystamy refren „Taj Mahal”, bo artysta mieszka w Brazylii i pewnie się nie dowie. Najwyraźniej melodia zapadła mi w pamięć. To był nieświadomy plagiat - przyznał Stewart. "

Z czasem piosenkarz stwierdził, że kompozycja już do niego nie pasuje.

"

Wstydziłem się, kiedy śpiewałem „Da Ya Think I'm Sexy?”. Ale ludzie uwielbiali ten numer, dlatego grałem go na koncertach.  "

Piosenka „Da Ya Think I'm Sexy?” opowiada o mężczyźnie, który idzie do klubu nocnego i poznaje kobietę. Podrywa ją i zaprasza do siebie. Po wspólnie spędzonej nocy dziewczyna znika. Stewart uważa, że utwór nie jest o nim, dlatego śpiewa go w trzeciej osobie. 

Singiel nie podobał się krytykom. Uważali, że wokalista się popisuje i w rzeczywistości jest to piosenka pop. Innego zdania byli fani artysty. Kompozycja dotarła do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii w grudniu 1978 roku, a w lutym 1979 roku znalazła się na szczycie zestawienia w Stanach Zjednoczonych. 

Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował „Da Ya Think I'm Sexy?” na 308. miejscu listy „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: