1978: Chic z piosenką „Le Freak” na 1. miejscu w USA

1978: Chic z piosenką „Le Freak” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/NileRodgersProd

9 grudnia 1978 roku zespół Chic z piosenką „Le Freak” trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Co przesądziło o tym sukcesie?

Zespół Chic stworzyli basista Bernard Edwards i gitarzysta Nile Rodgers. Obaj odnosili wiele sukcesów jako kompozytorzy i producenci. Edwards pisał piosenki m.in. dla Joe Cockera czy Roberta Palmera, a Rodgers współpracował z Mickiem Jaggerem, Davidem Bowie i Madonną. 

Rodgers i Edwards napisali piosenkę „Le Freak” w Sylwestra 1977 roku. Tego dnia zostali zaproszeni przez Grace Jones do modnego nowojorskiego klubu Studio 54. Wokalistka chciała, żeby skomponowali dla niej kilka utworów. Kiedy muzycy dotarli na miejsce, okazało się, że nie ma ich na liście gości. Ochroniarz nie wpuścił ich, mimo że mówili, że są członkami zespołu Chic. Rodgers i Edwards odeszli z kwitkiem i postanowili wymyślić muzyczną odpowiedź dla ochroniarza. 

Początkowo piosenka miała nosić tytuł „F**k Off”, jednak uznali, że przekleństwo nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowali się więc na nazwę „Freak Off”, ale stwierdzili, że też nie jest odpowiednia. Ostatecznie wybrali „Le Freak”. W tekście artyści wspominają popularny klub:

"

Come on down to 54 („Wpadnij do 54”). "

Piosenka trafiła na album „C'est Chic”, który ukazał się w 1978 roku. Na płycie znalazły się także przeboje „I Want Your Love”, „Chic Cheer” i „Dance, Dance, Dance (Yowsah, Yowsah, Yowsah)”. 

„Le Freak” był pierwszym utworem w historii, który dwukrotnie powracał na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów „Hot 100” magazynu „Billboard”. Po raz pierwszy na szczycie zestawienia piosenka znalazła się 9 grudnia 1978 roku. Następnie przegrała z kompozycją „You Don't Bring Me Flowers” Barbary Streisand i Neila Diamonda. Ponownie singiel trafił na 1. miejsce 23 grudnia i utrzymał się na nim przez 2 tygodnie. Po tym czasie na szczyt trafił przebój Bee Gees „Too Much Heaven”. 20 stycznia 1979 roku „Le Freak” powrócił na pozycję numer 1 i tym razem spędził na niej 3 tygodnie. 

Singiel sprzedał się w ponad 7 milionach egzemplarzy i znalazł się na 3. miejscu listy „Najlepszych piosenek roku 1979”. 

Lubicie tę piosenkę? 

Więcej: