1978: Bee Gees z piosenką „Night Fever” na 1. miejscu w USA

1978: Bee Gees z piosenką „Night Fever” na 1. miejscu w USA Unimedia USA Pool1 /EAST NEWS

18 marca 1978 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Night Fever” zespołu Bee Gees. Na 1. miejscu utrzymał się 8 tygodni.

Piosenkę napisali Barry, Robin i Maurice Gibb, a w produkcji pomogli im Albhy Galuten i Karl Richardson. Kiedy menedżer Bee Gees - Robert Stigwood - rozpoczął produkcję filmu o nowojorskiej scenie disco, nadał produkcji roboczy tytuł „Saturday Night”. Poprosił grupę, żeby stworzyła piosenkę pod taką samą nazwą. Bracia Gibb uznali jednak, że jest to głupi tytuł. W tamtym czasie skomponowali akurat utwór „Night Fever” i przekonali Stigwooda, żeby użył tej kompozycji, a dodatkowo zmienił nazwę filmu na „Saturday Night Fever”, czyli „Gorączka Sobotniej Nocy”. 

Podobno bracia wymyślili tekst piosenki „Night Fever”, siedząc na schodach. Zespół Bee Gees zaczął nagrywać ten utwór w kwietniu 1977 roku we Francji, a ukończył we wrześniu tego samego roku. Teledysk został nakręcony w 1978 roku. W klipie grupa śpiewa tę kompozycję w zaciemnionym studiu, a sceny te przeplatane są materiałami wideo kręconymi w czasie jazdy samochodem po Collins Avenue. Zobaczcie ten teledysk.

Piosenka znalazła się na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Przez dwa tygodnie znajdowała się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Podobny sukces osiągnęła w Stanach Zjednoczonych - tam na szczycie spędziła ponad dwa miesiące.

Równie dużymi przebojami stały się inne utwory z tego filmu. Pod koniec grudnia 1977 roku na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych trafił singiel „How Deep Is Your Love”, który na szczycie utrzymał się 3 tygodnie. Z kolei utwór „Stayin' Alive” podbił amerykańskie zestawienie na początku lutego 1978 roku. 

Którą piosenkę z „Gorączki Sobotniej Nocy” lubicie najbardziej?

Więcej: