1978: Album Donny Summer najlepszy w Stanach Zjednoczonych

1978: Album Donny Summer najlepszy w Stanach Zjednoczonych ons.pl

11 listopada 1978 roku płyta „Live And More” trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Co przesądziło o tym sukcesie?

Płyta „Live And More” ukazała się 31 sierpnia 1978 roku. Był to pierwszy album koncertowy w dorobku Donny Summer i drugie podwójne wydawnictwo. Znalazły się na nim utwory, które artystka zaśpiewała w czasie występu w Universal Amphitheatre w Los Angeles w 1978 roku. 

Donna Summer zaprezentowała swoje największe przeboje disco, a także wybrane utwory z albumu „Once Upon a Time”. Wykonała też piosenki jazzowe np. „I Got It Bad and That Ain't Good” i „The Man I Love”. Na koncercie usłyszeć można też było cover kompozycji „The Way We Were”, którą w oryginale śpiewa Barbara Streisand. 

Summer zakończyła koncert piosenką „Last Dance”. Był to wielki przebój artystki w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Thank God It's Friday” („Dzięki Bogu jest piątek”), w którym Donna również zagrała. Za tę kompozycję wokalistka otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze kobiecie wykonanie R&B”. Była to jej ulubiona piosenka.

Na albumie usłyszymy też zupełnie nowe nagranie „MacArthur Park Suite”, czyli mieszankę 4 utworów. Motywem przewodnim jest „MacArthur Park” - przebój irlandzkiego aktora Richarda Harrisa. Wersja Donny Summer stała się prawdziwym hitem i dotarła do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów 11 listopada 1978 roku. Był to jej pierwszy tego typu sukces. Artystka otrzymała za tę kompozycję nominację do nagrody Grammy.

Płyta „Live And More” trafiła na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Stanach Zjednoczonych, co nigdy wcześniej Summer się nie udało. W USA album pokrył się 2-krotnie platyną. 

Dobrze krążek ocenił Stephen Cook z portalu AllMusic.

"

Z pewnością nie jest to kandydat na pierwszą płytę, ale mimo to „Live And More” dobrze funkcjonuje jako próbka lat 70. dla nawróconych. A odkąd disco było muzyką, która królowała na imprezach, album stał się doskonałą propozycją na całonocne zabawy. "

Lista utworów na płycie Live And More

Strona A

"Once Upon a Time"

"Fairy Tale High"

"Faster and Faster to Nowhere"

"Spring Affair"

"Rumour Has It”

"I Love You"

Strona B

"Only One Man"

"I Remember Yesterday"

"Love's Unkind"

"My Man Medley"

"The Man I Love"

"I Got It Bad and That Ain't Good"

"Some of These Days"

"The Way We Were" 

"Mimi's Song"

Strona C

"Try Me, I Know We Can Make It" 

"Love to Love You, Baby"

"I Feel Love"

"Last Dance"

Strona D

"Mac Arthur Park Suite"

"Mac Arthur Park"

"One of a Kind"

"Heaven Knows"

"Mac Arthur Park (Reprise)”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: