1977: The Eagles z albumem „Hotel California” na 1. miejscu w USA

1977: The Eagles z albumem „Hotel California” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Steve Alexander

15 stycznia 1977 roku płyta „Hotel California” zespołu The Eagles znalazła się na 1. miejscu listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia krążek utrzymał się przez tydzień.

„Hotel California” to 5. studyjny album amerykańskiego zespołu The Eagles. Płyta nagrywana była od marca do października 1976 roku i ukazała się w grudniu tego samego roku. To pierwszy krążek, który powstał bez założyciela grupy - Bernie’go Leadona, za to z nowym gitarzystą - Joe Walshem. Wydawnictwo zawierało 9 premierowych kompozycji. Trzy z nich stały się wielkimi przebojami The Eagles.

Pierwszym singlem promującym album była piosenka „New Kid in Town”. Skomponowali ją Don Henley, Glenn Frey i J.D. Souther. Utwór trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów w 1977 roku, w Wielkiej Brytanii był na 20. miejscu. Za tę kompozycję grupa otrzymała nagrodę Grammy.

Na płycie znalazł się też największy przebój w karierze The Eagles - utwór „Hotel California”. Muzykę skomponował Don Felder, a słowa napisali Don Henley i Glenn Frey. W 1978 zespół otrzymał za niego nagrodę Grammy. 

"

Wszyscy chcą wiedzieć, o czym jest ta piosenka. Wiem, że to nudne. To utwór o ciemnej stronie amerykańskiego marzenia, a także o ówczesnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych - wyznał Henley w jednym z wywiadów. "

Trzecim singlem promującym album była piosenka „Life in the Fast Lane”. Jej autorami są: Joe Walsh, Glenn Frey i Don Henley. Utwór opowiada historię pary, która żyje na krawędzi. Kompozycja trafiła na 11. miejsce amerykańskiej listy przebojów.

Płyta „Hotel California” to jeden z najpopularniejszych krążków w dorobku The Eagles. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się ponad 16 milionów egzemplarzy albumu, a na świecie ponad 32 miliony. W 1977 roku przez tydzień był to najchętniej kupowany krążek w USA. Wydawnictwo otrzymało też nominację do nagrody Grammy w kategorii „Album roku”. W rankingu magazynu „Rolling Stones” na „500 Największych Albumów Wszech Czasów” płyta znalazła się na 37. miejscu.

Na okładce krążka znalazło się zdjęcie słynnego hotelu Beverly Hills. Jego autorem jest David Alexander. Projekt stworzył grafik John Kosh.

Płyta otrzymała bardzo pozytywne recenzje. William Ruhlmann z portalu AllMusic stwierdził, że jest to:

"

album stworzony przez wspaniały zespół, taki, który zasłużył na miano „klasycznego rocka”, a jego muzyka warta była występów na stadionach i wielkich arenach.  "

Lista utworów na płycie Hotel California

  1. „Hotel California”
  2. „New Kid in Town”
  3. „Life in the Fast Lane”
  4. „Wasted Time”
  5. „Wasted Time (Reprise)”
  6. „Victim of Love”
  7. „Pretty Maids All in a Row”
  8. „Try and Love Again”
  9. „The Last Resort”

Którą piosenkę z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: