1977: Katastrofa samolotu zespołu Lynyrd Skynyrd

1977: Katastrofa samolotu zespołu Lynyrd Skynyrd Wikimedia Commons

20 października 1977 roku doszło do wypadku lotniczego samolotu, którym podróżowali członkowie grupy Lynyrd Skynyrd. Zginęło w nim 3 muzyków, a pozostali zostali ciężko ranni.

Zespół Lynyrd Skynyrd podróżował z Greenville w Południowej Karolinie do Baton Rouge w Luizjanie, gdzie miał zagrać koncert. Grupa postanowiła wynająć samolot, aby szybciej dotrzeć do celu. W trakcie lotu okazało się, że maszyna ma problemy z silnikiem i gubi paliwo. W tej sytuacji piloci zostali skierowani na lotnisko w McComb-Pike County Airport. Kiedy jednak paliwo zupełnie się skończyło, zmuszeni byli lądować awaryjnie. Próba nie powiodła się, a samolot rozbił się na terenie leśnym niedaleko Gillsburg w Mississippi. 

(fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

Przyczyny wypadku

W katastrofie zginęło 6 osób: muzycy Lynyrd Skynyrd - Ronnie Van Zant i Steve Gaines oraz chórzystka Cassie Gaines, menadżer grupy Dean Kilpatrick, a także 2 pilotów: Walter McCreary i William Gray. Prawdopodobnie dlatego, że w zbiornikach nie było już paliwa, nie doszło do wybuchu i reszta pasażerów została uratowana. Ciężkie obrażenia odnieśli pozostali członkowie grupy: Allen Collins, Gary Rossington, Leon Wilkeson, Billy Powell, Artimus Pyle i Leslie Hawkins. 

Wywiad Powella

Klawiszowiec Billy Powell w wywiadzie w programie „Behind The Music” opowiedział o wypadku, czym wywołał wiele kontrowersji. Według niego:

"

Gardło chórzystki Cassie Gaines było rozcięte i kobieta wykrwawiła się w moich ramionach, a Ronnie Van Zant został zmiażdżony. "

Jego wersję podważyli później Artimus Pyle i Judy Van Zant Jenness, którzy w 1998 roku zamieścili na stronie internetowej zespołu wyniki autopsji. 

Nowa płyta i rozpad grupy

Do tragicznego wypadku doszło zaledwie 3 dni po tym, jak grupa wydała 5. studyjny album zatytułowany „Street Survivors”. Płyta dotarła do 5. miejsca listy najlepiej sprzedających się krążków w Stanach Zjednoczonych, a singiel „What's Your Name” dotarł do pozycji 13. Na okładce wydawnictwa znajdowało się zdjęcie grupy otoczonej płomieniami, jednak z uwagi na katastrofę wytwórnia zdecydowała się na zmianę zdjęcia i zamieszczenie portretu członków zespołu na czarnym tle. 

Po wypadku grupa rozpadła się. Lynyrd Skynyrd powrócił na scenę w 1987 roku. 

Więcej: