1977: „I Wish” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1977: „I Wish” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

22 stycznia 1977 roku utwór „I Wish” Steviego Wondera znalazł się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymał się przez tydzień.

Piosenkę „I Wish” skomponował i wyprodukował Stevie Wonder. Trafiła ona na album „Songs in the Key of Life”, który ukazał się we wrześniu 1976 roku. Utwór opowiada o dzieciństwie artysty. Muzyk przywołuje wspomnienia lat 50. i 60., kiedy był małym chłopcem i dorastał w trudnych okolicznościach.

Mimo że żył w ubóstwie, z nostalgią przypomina sobie tamte dni i chciałby, żeby jeszcze wróciły. Jak śpiewa w piosence, to były czasy, w których jego największym zmartwieniem było to, jaką zabawkę dostanie pod choinkę. 

Stevie Wonder napisał tę piosenkę w dniu, w którym wybrał się na piknik. Wziął udział w wielu konkursach i zabawach, co sprawiło, że znów poczuł się jak dziecko.

"

Tak dobrze się bawiłem, że od razu poszedłem do studia Crystal Recording, a melodia szybko przyszła mi do głowy - powiedział artysta. "

„I Wish” to piąta w karierze Wondera piosenka, która trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. W 1977 roku otrzymał on za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy wokal R&B”.

Stevie Wonder wylansował też inne wielkie hity. Jednym z najbardziej znanych utworów w jego dorobku jest piosenka „I Just Called to Say I Love You”. Utwór pochodzi z 1984 roku i znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Woman in Red”. Singiel został sklasyfikowany na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów 13 października 1984 roku. Muzyk otrzymał za niego Złotego Globa oraz Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna”. Był też nominowany do nagrody Grammy. 

Sukcesem okazała się też kompozycja pt. „Part-Time Lover”. Piosenka została nagrana latem 1985 roku. Znalazła się na 20. studyjnym albumie Steviego Wondera zatytułowanym „In Square Circle”. Utwór dotarł do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii znalazł się na 3. pozycji. W 1986 roku Wonder otrzymał za niego nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy występ pop wokalisty”. 

Które przeboje Steviego Wondera lubicie najbardziej?

Więcej: