1977: Bee Gees z utworem „How Deep Is Your Love” na 1. miejscu w USA

1977: Bee Gees z utworem „How Deep Is Your Love” na 1. miejscu w USA FOTO INTERNATIONAL/Rex Features/EAST NEWS

24 grudnia 1977 roku piosenka „How Deep Is Your Love” zespołu Bee Gees trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymała się 3 tygodnie.

„How Deep Is Your Love” to popowa ballada napisana w 1977 roku przez zespół Bee Gees. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Początkowo piosenkę miała zaśpiewać Yvonne Elliman, ale reżyser oraz menedżer nalegali, by zrobiła to słynna grupa.

"

Musicie nagrać ten numer sami. Nie możecie dać go nikomu innemu - powiedział Robert Stigwood. "

Demo zostało nagrane w Le Château d'Hérouville we Francji, a ostatnie szlify zrobiono w Miami. Barry Gibb przyznał, że pierwotna wersja odrobinę różni się od ostatecznej.

"

Wiele rzeczy, które słychać w piosence, zostało dodanych później. Nie zmieniliśmy tekstu, ale pod względem melodii i struktury dodaliśmy kilka elementów. Myślę, że wyszło nam to na dobre. Również tytuł pasuje dobrze, bo bardzo wiele mówi i jest prosty. "

Kompozycja stała się olbrzymim hitem w Stanach Zjednoczonych. Przez 3. tygodnie utwór znajdował się na 1. miejscu tamtejszej listy przebojów. Przez 17 tygodni był w najlepszej dziesiątce nagrań, co wtedy było prawdziwym rekordem. W Australii i Wielkiej Brytanii piosenka dotarła do 3. pozycji. 

"

Nie macie pojęcia, jak ekscytujące jest to, że nasz utwór jest w TOP 5 w Wielkiej Brytanii. Zawsze szliśmy do przodu i każdego dnia stajemy się silniejsi - przyznał Barry. "

W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” piosenkę „How Deep Is Your Love” sklasyfikowano na 375. miejscu. W 1978 roku zespół Bee Gees otrzymał za ten utwór nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze występ pop grupy”.

W 1996 roku zespół Take That nagrał cover tego przeboju. Utwór znalazł się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymał się 3 tygodnie. Posłuchajcie „How Deep Is Your Love” w wykonaniu tej grupy.

Którą wersję tej piosenki wolicie?

Więcej: