1977: Album „Wings Over America” na 1. miejscu w USA

1977: Album „Wings Over America” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Eddie Janssens - Wikiportrait

22 stycznia 1977 roku płyta „Wings Over America” grupy Wings trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

„Wings over America” to koncertowy album zespołu Wings, którego liderem był Paul McCartney. Krążek ukazał się 10 grudnia 1976 roku. Na płycie znalazły się nagrania zarejestrowane w czasie amerykańskiej trasy koncertowej grupy „Wings Over the World Tour” (1975-76 rok). Na 3-płytowy zestaw trafiło w sumie 28 piosenek. To właśnie były Beatles wybrał i opracował wszystkie utwory.

Oprócz największych przebojów zespołu Wings, na albumie znalazły się też najpopularniejsze piosenki Beatlesów, które McCartney wykonał w czasie koncertów. Były to m.in.: „Yesterday”, „Lady Madonna”, „The Long and Winding Road”.

Wśród kompozycji, które usłyszymy na płycie, jest utwór tytułowy z filmu o Jamesie Bondzie „Live and Let Die” („Żyj i pozwól umrzeć”). Piosenkę napisali Paul i Linda McCartney. Produkcją zajął się George Martin. To jeden z najpopularniejszych singli zespołu Wings. Dotarł do 2. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 9. w Wielkiej Brytanii. 

Płytę „Wings Over America” promował utwór „Maybe I'm Amazed”. Piosenkę napisał Paul McCartney i po raz pierwszy ukazała się ona na albumie „McCartney” wydanym w 1970 roku. Artysta zadedykował tę kompozycję żonie Lindzie. Oryginalne nagranie nigdy nie zostało wydane jako singiel. Trafiło ono na 10. miejsce amerykańskiej listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii na 28. pozycję. Posłuchajcie tego utworu.

Album „Wings over America” okazał się dużym sukcesem. W styczniu 1977 roku płyta trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Sprzedała się tam w ponad 8 milionach egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii była na 8. pozycji analogicznego zestawienia.

Krążek został dobrze oceniony przez krytyków muzycznych. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

„Wings over America” jest najcenniejszą pamiątką dla zagorzałych fanów, a także przypomnieniem emocji, które towarzyszyły pracy zespołu jako swego rodzaju kontynuacja twórczości Beatlesów. "

Lista utworów na płycie Wings over America

Strona 1

1. „Venus and Mars/Rock Show/Jet”

2. „Let Me Roll It”

3. „Spirits of Ancient Egypt”

4. „Medicine Jar”

Strona 2

1. „Maybe I'm Amazed”

2. „Call Me Back Again”

3. „Lady Madonna”

4. „The Long and Winding Road”

5. „Live and Let Die”

Strona 3

1. „Picasso's Last Words (Drink to Me)”

2. „Richard Cory”

3. „Bluebird”

4. „I’ve Just Seen a Face”

5. „Blackbird”

6. „Yesterday”

Strona 4

1. „You Gave Me the Answer”

2. „Magneto and Titanium Man”

3. „Go Now”

4. „My Love”

5. „Listen to What the Man Said”

Strona 5

1. „Let 'Em In”

2. „Time to Hide”

3. „Silly Love Songs”

4. „Beware My Love”

Strona 6

1. „Letting Go”

2. „Band on the Run”

3. „Hi, Hi, Hi”

4. „Soily”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: