1977: ABBA z albumem „Arrival” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1977: ABBA z albumem „Arrival” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii CHARLES KNIGHT/Rex Features/EAST NEWS

15 stycznia 1977 roku płyta „Arrival” zespołu ABBA trafiła na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Wielkiej Brytanii. Jakie piosenki znalazły się na tym albumie?

„Arrival” to 4. studyjny album szwedzkiej grupy ABBA. Ukazał się w październiku 1976 roku. To właśnie ta płyta przyniosła zespołowi międzynarodowy sukces. Prace nad tym wydawnictwem rozpoczęły się w sierpniu 1975 roku i trwały do września następnego roku. Producentami albumu zostali Benny Andersson i Björn Ulvaeus.

Na krążku znalazło się 10 piosenek. Trzy z nich stały się wielkimi przebojami, które do tej pory uwielbiane są przez fanów ABBY. Pierwszym singlem promującym płytę był „Dancing Queen”. Utwór skomponowali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Kompozycja podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie. Dotarła do 1. miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii, Belgii, Hiszpanii czy Szwecji. Utwór znalazł się na 174. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”.

Kolejnym hitem z płyty „Arrival” był „Money, Money, Money”. Utwór napisali Benny Andersson i Björn Ulvaeus. Piosenka śpiewana jest z perspektywy kobiety, która bardzo ciężko pracuje, ale ledwo wiąże koniec z końcem. Wpada na pomysł, że powinna związać się z bogatym mężczyzną, który poprawi jej sytuację materialną. Teledysk do tego singla wyreżyserował Lasse Hallström. Uważa on, że jest to najlepszy klip ABBY, który stworzył. Zobaczcie to video.

Równie dużym przebojem została piosenka „Knowing Me, Knowing You”. Utwór napisali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Początkowo miał on zostać zatytułowany „Ring It In” lub „Number 1, Number 1”. Kompozycja dotarła do 1. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Meksyku i Republice Południowej Afryki.

„Arrival” był najlepiej sprzedającym się albumem w Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Otrzymał status złotej płyty. 

Bruce Eder z portalu AllMusic bardzo pozytywnie ocenił ten krążek.

"

Czwarty studyjny album ukazał się po tym, jak grupa zyskała status gwiazdy. Pokazuje zespół w absolutnie najlepszym momencie kariery. Oprócz prawdopodobnie największego przeboju „Dancing Queen”, na płycie znalazł się genialny materiał. "

Lista utworów na płycie Arrival

1. „When I Kissed the Teacher”

2. „Dancing Queen”

3. „My Love, My Life”

4. „Dum Dum Diddle”

5. „Knowing Me, Knowing You”

6. „Money, Money, Money”

7. „That’s Me”

8. „Why Did It Have to Be Me”

9. „Tiger”

10. „Arrival”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: