1977: „A Star Is Born” na 1. miejscu w USA

1977: „A Star Is Born” na 1. miejscu w USA ons.pl

12 lutego 1977 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych trafiła płyta „A Star Is Born” Barbry Streisand. Na szczycie zestawienia krążek spędził 6 tygodni.

„A Star Is Born” („Narodziny gwiazdy”) to płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule. W produkcji główne role zagrali Barbara Streisand i Kris Kristofferson. Opowiada ona o początkującej piosenkarce Esther Hoffman, która poznaje gwiazdę rocka Johna Howarda. Para bardzo szybko się zaprzyjaźnia, a z czasem ich uczucie przeradza się w miłość. Wkrótce potem biorą ślub. Kariera wokalistki nabiera tempa. Kobieta odnosi kolejne sukcesy i wyrusza w trasę koncertową. Jej mąż próbuje wrócić na scenę, ale nie udaje mu się zdobyć uznania fanów. Zaczyna pić i wywołuje liczne skandale. W tej sytuacji Esther próbuje ratować ich związek. Film trafił na ekrany kin w grudniu 1976 roku.

(fot. materiały prasowe)

W tym samym czasie ukazał się album „A Star Is Born”. Znalazło się na nim 12 piosenek, które można było usłyszeć w produkcji. Najpopularniejszym utworem z tej płyty był singiel „Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)”. Zaśpiewali go Barbra Streisand oraz Paul Williams. Kompozycja podbiła amerykańską listę przebojów. Wokalistka otrzymała za nią Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna”. Zdobyła także nagrodę Grammy za „Piosenkę Roku” oraz Złotego Globa. Posłuchajcie tego utworu.

William Ruhlmann z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

Oczywiście największym przebojem z tej płyty jest „Love Theme From 'A Star Is Born' (Evergreen)”. Reszta albumu jest raczej słaba. Streisand nie jest rockową wokalistką, a na krążku brakuje dobrych rockowych piosenek. Z kolei Kristofferson brzmi jeszcze bardziej chropowato niż zwykle. Nie radzi sobie dobrze w swoich własnych utworach, które niewątpliwie byłyby lepsze niż to, co dano mu do zaśpiewania. Mimo wszystko hitowy singiel i sukces filmu sprawiły, że płyta odniosła sukces. "

Album „A Star Is Born” przez 6 tygodni był najpopularniejszą płytą w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniósł w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Krążek sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie. 

Lista utworów na płycie A Star Is Born

1. „Watch Closely Now”

2. „Queen Bee”

3. „Everything”

4. „Lost Inside of You”

5. „Hellacious Acres”

6. „Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)”

7. „The Woman in the Moon”

8. „I Believe in Love”

9. „Crippled Crow”

10. „Finale: With One More Look at You/Watch Closely Now”

11. „Reprise: Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)”

Widzieliście film „Narodziny gwiazdy”?

Więcej: