1976: Zespół Led Zeppelin wydał album „Presence”

1976: Zespół Led Zeppelin wydał album „Presence” Ian Dickson/Rex Features/EAST NEWS

31 marca 1976 roku ukazała się płyta „Presence” grupy Led Zeppelin. Jakie utwory się na niej znalazły?

Krążek został napisany i nagrany w burzliwym dla kapeli okresie. Robert Plant był w niezbyt dobrym stanie po wypadku samochodowym, do którego doszło w sierpniu 1975 roku na greckiej wyspie Rodos. Z tego powodu zespół musiał odwołać międzynarodową trasę koncertową, która miała rozpocząć się pod koniec sierpnia. 

"

Wszystko mnie bolało, a ja leżałem w łóżku szpitalnym i próbowałem pozbyć się karaluchów, które wchodziły na mnie i faceta leżącego obok. Ten pijany żołnierz w pewnym momencie zaczął śpiewać „The Ocean” z płyty „Houses of the Holy” - wspominał później Plant.  "

W okresie rekonwalescencji Robert przebywał najpierw na wyspie Jersey, a potem w Malibu w Kalifornii. Zaczął wtedy pisać teksty piosenek. Po jakimś czasie dołączył do niego Jimmy Page. Bardzo szybko stworzyli na tyle dużo materiału, że mogli rozpocząć pierwsze próby w studiu nagraniowym. Przyjechali tam także perkusista John Bonham i basista John Paul. Po miesiącu grupa przenosiła się do Monachium i tam w zaledwie 18 dni zarejestrowała wszystkie utwory. Page właściwie nie spał, bo chciał zrobić wszystko jak najszybciej. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Guitar World” wyznał:

"

Kiedy zespół nagrał już wszystkie swoje partie, ja i inżynier Keith Harwood zaczęliśmy miksować piosenki aż któryś z nas nie zasnął. Potem ten, który z nas obudził się jako pierwszy, od razu dzwonił do drugiego i wracaliśmy do studia, żeby kontynuować aż znów nie padniemy. "

Nagrywanie płyty było również dużym wyzwaniem dla Planta. Studio mieściło się w piwnicy hotelu, co według niego było klaustrofobiczne. Poza tym po wypadku nie czuł się najlepiej pod względem fizycznym.

"

Przez cały czas jeździłem na wózku inwalidzkim, więc byłem bardzo sfrustrowany. Myślę, że niezbyt dobrze wykonałem piosenki pod względem wokalnym. Brzmią jakbym był zmęczony i spięty - stwierdził. "

Album był gotowy pod koniec listopada 1975 roku. Ostatecznie znalazło się na nim siedem utworów. Wszystkie, poza „Royal Orleans” napisanym przez cały zespół, skomponowali Robert Plany i Jimmy Page.

Wśród największych przebojów z tej płyty wymienić należy „Nobody's Fault but Mine”, „Achilles Last Stand” czy „Candy Store Rock”. 

Płyta ukazała się 31 marca 1976 roku. W krótkim czasie dotarła do 1. miejsca listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Według Stephena Davisa z magazynu „Rolling Stone”:

"

Siódmy album Led Zeppelin potwierdził, że zespół ma status heavy-metalowych mistrzów w całym znanym wszechświecie. "

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Presence

  1. „Achilles Last Stand”
  2. „For Your Life”
  3. „Royal Orleans”
  4. „Nobody's Fault but Mine”
  5. „Candy Store Rock”
  6. „Hots On for Nowhere”
  7. „Tea for One”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: