1976: Ukazała się płyta „A Trick of the Tail” zespołu Genesis

1976: Ukazała się płyta „A Trick of the Tail” zespołu Genesis Wikimedia Commons/Andrew Bossi - Own work

2 lutego 1976 roku grupa Genesis wydała album „A Trick of the Tail”. Był to pierwszy krążek, na którym zaśpiewał Phil Collins.

„A Trick of the Tail” to siódmy studyjny album zespołu Genesis. Grupa nagrała go już po odejściu Petera Gabriela. Po tym, jak podjął decyzję o opuszczeniu kapeli, pozostali muzycy zastanawiali się, co zrobić. Czuli, że mogą nadal nagrywać wspaniałe przeboje i że nie powinni rozwiązywać zespołu. W połowie 1975 roku członkowie Genesis rozpoczęli próby w studiu w Acton i bardzo szybko stworzyli materiał na nową płytę. Byli bardzo zadowoleni z efektów, ale wciąż nie mieli głównego wokalisty. 

Muzycy zdecydowali się nawet na zamieszczenie anonimowego ogłoszenia w gazecie „Melody Maker”, w którym napisali, że poszukują piosenkarza do zespołu podobnego do Genesis. Otrzymali ponad 400 zgłoszeń. Wkrótce dziennikarze tego dziennika zorientowali się, że tak naprawdę to Genesis szuka wokalisty i że Peter Gabriel odszedł. Zastanawiali się, czy to koniec słynnego zespołu. Artyści zaprzeczyli jednak tym sensacyjnym doniesieniom i ogłosili, że przygotowują nowy album.

Zespół rozpoczął nagrywanie płyty w październiku 1975 roku w Trident Studios. Wciąż nie wyłoniono wokalisty, dlatego grupa postanowiła rozpocząć rejestrowanie samych melodii. Collins próbował przekonać kolegów, że mogliby opublikować jedynie instrumentalne wersje piosenek, ale pozostali nie zgodzili się na to. Phil zaśpiewał kilka utworów i kapela ostatecznie zdecydowała, że to on zostanie następcą Gabriela.

Na albumie „A Trick of the Tail” znalazło się 8 piosenek. Krążek promował utwór „Entangled”, który opowiada o nieprzyjemnej chorobie i pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Posłuchajcie tego singla.

Popularnością cieszyło się także nagranie tytułowe - „A Trick of the Tail”. W teledysku do tej piosenki zespół gromadzi się wokół fortepianu i wykonuje ten przebój. Zobaczcie ten klip.

Krytycy byli pod wrażeniem płyty. Nie spodziewali się, że bez Petera Gabriela grupie uda się nagrać tak dobry album. Krążek trafił na 3. miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii i 31. w Stanach Zjednoczonych. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził:

"

Płyta odniosła całkiem duży sukces. Udowodniła wieloletnim fanom zespołu, że Genesis potrafi radzić sobie bardzo dobrze bez Petera Gabriela. "

Lista utworów na płycie A Trick of the Tail

  1. „Dance on a Volcano”
  2. „Entangled”
  3. „Squonk”
  4. „Mad Man Moon”
  5. „Robbery, Assault and Battery”
  6. „Ripples…”
  7. „A Trick of the Tail”
  8. „Los Endos”

Które przeboje z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: