1976: „Tonight's the Night” przebojem Roda Stewarta w Stanach Zjednoczonych

1976: „Tonight's the Night” przebojem Roda Stewarta w Stanach Zjednoczonych ons.pl

13 listopada 1976 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Tonight's the Night” Roda Stewarta. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się aż 8 tygodni.

Piosenkę „Tonight's the Night (Gonna Be Alright)” skomponował Rod Stewart. Utwór znalazł się na jego 7. studyjnym albumie „A Night on the Town”, który ukazał się w 1976 roku. Według muzyka Dana Peeka inspiracją do powstania tej kompozycji był singiel zespołu America pt. „Today's the Day”. 

"

Rod był moim gościem. Zagrałem mu „Today's the Day” - piosenkę, nad którą wtedy pracowałem. Stewart powiedział, że bardzo się mu podoba i że dzięki temu wymyślił swój nowy utwór. Kiedy jego nagranie „Tonight's the Night” ujrzało światło dzienne, roześmiałem się. Jestem pewien, że uderzyłem się wtedy w czoło i pomyślałem: „Dlaczego ja na to nie wpadłem?” - wspomina artysta. "

W utworze udziela się aktorka i piosenkarka Britt Ekland, która w tamtym czasie była dziewczyną Stewarta. Zaśpiewała ostatnią część utworu po francusku.

"

Chodziłem wtedy z Britt Ekland. Właśnie się tu przeprowadziłem. Pamiętam, że upiłem ją i zmusiłem do zaśpiewania tych słów, bo ona nie chciała tego zrobić.  "

Singiel w większości nagrywany był w Muscle Shoals, a końcowe partie wokalne zarejestrowano w studiu Caribou Ranch. 

Niektóre radiostacje skracały piosenkę i wycinały wstęp oraz szepty, które według nich były zbyt sugestywne. Tekst piosenki adresowany jest do dziewczyny (nazwanej dziewiczym dzieckiem) i zachęca ją do czynności, które kojarzone są z seksem takie jak: zasłonięcie żaluzji czy ściągnięcie butów. Część słuchaczy interpretowało słowa utworu jako próbę uwiedzenia dziecka przez ojca-pedofila. 

W teledysku do tego utworu wystąpiła Britt Ekland. Jest obiektem pożądania głównego bohatera, w którego rolę wciela się Rod Stewart. Jednak do końca klipu nie widzimy jej twarzy. Video jest bardzo dosłowne. Pokazuje parę kochanków, która idzie do sypialni i zaczyna się kochać. Obraz wyreżyserował Bruce Gowers. 

W 1976 roku piosenka przez 8 tygodni utrzymywała się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii dotarła do 5. miejsca. 

Co myślicie o teledysku do tej piosenki?

Więcej: