1976: The Rolling Stones wydaje album „Black And Blue”

1976: The Rolling Stones wydaje album „Black And Blue” ons.pl

20 kwietnia 1976 roku ukazała się płyta „Black And Blue”. Jakie przeboje znalazły się na tym krążku?

„Black and Blue” to 13. studyjny album grupy The Rolling Stones, który ukazał się w Wielkiej Brytanii i 15. w Stanach Zjednoczonych. Zespół rozpoczął pracę nad płytą już w grudniu 1974 roku w studiu nagraniowym w Niemczech. Produkcją wydawnictwa zajęli się Mick Jagger i Keith Richards znani jako Glimmer Twins. Stonesi planowali, że krążek zostanie wydany latem 1975 roku. Grupa musiała jednak znaleźć nowego gitarzystę, który zastąpiłby Micka Taylora. Na przesłuchania zgłosili się m.in.: Rory Gallagher, Steve Marriott, Jeff Beck, Harvey Mandel, Wayne Perkins, Peter Frampton oraz Ronnie Wood i to właśnie on został wybrany. Zespół uznał, że ma jednak za dużo pracy i postanowił wstrzymać wydanie płyty. W zamian ukazał się album kompilacyjny „Made in the Shade”

The Rolling Stones kontynuował pracę nad „Black and Blue” od października 1975 roku, a ostateczna wersja gotowa była w lutym 1976 roku. Na płytę trafiło 8 utworów, a pierwszym singlem promującym to wydawnictwo został „Fool to Cry”. Piosenkę skomponowali Mick Jagger i Keith Richards. Utwór trafił na 6. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 10. w Stanach Zjednoczonych.

Druga kompozycja promująca album to „Hot Stuff”. Słychać w niej wpływy muzyki disco oraz funk. Piosenka nie przypadła jednak do gustu publiczności. Znalazła się zaledwie na 49. pozycji listy w USA.

Mimo wszystko album „Black and Blue” odniósł spory sukces. Trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii był drugi. Krytycy oceniali płytę niejednoznacznie. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził:

"

Grają reggae, disco i funk, a gatunki te brzmią jakby były integralną częścią muzyki Stonesów. Oprócz ballad, nie ma zbyt wielu wartych zapamiętania melodii, ale zdarza się, że słuchasz The Rolling Stones tylko po to, żeby usłyszeć, jak grają i to jest ten właśnie przypadek.  "

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Black and Blue

  1. „Hot Stuff”
  2. „Hand of Fate”
  3. „Cherry Oh Baby”
  4. „Memory Motel”
  5. „Hey Negrita”
  6. „Melody”
  7. „Fool to Cry”
  8. „Crazy Mama”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: