1976: The Eagles wydaje album „Their Greatest Hits (1971-1975)”

1976: The Eagles wydaje album „Their Greatest Hits (1971-1975)” Wikimedia Commons/Steve Alexander

17 lutego 1976 roku ukazała się płyta „Their Greatest Hits (1971-1975)” grupy The Eagles. Był to jeden z najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych.

Wytwórnia bardzo naciskała na zespół, żeby jak najszybciej wydać nowy album. Członkowie grupy pracowali już wtedy nad „Hotel California”, jednak trwało to zbyt długo. W tej sytuacji podjęto decyzję, że ukaże się kompilacja z największymi przebojami. Na krążek „Their Greatest Hits (1971–1975)” trafiło 9 singli wydanych między 1971 a 1975 rokiem oraz dodatkowo piosenka „Desperado”. 

"

Uznaliśmy, że to najwyższy czas, żeby wydać pierwszy tego typu album, ponieważ mieliśmy już wystarczającą ilość hitów - powiedział menedżer zespołu Irving Azoff w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”.  "

Na płycie nie zabrakło utworów „Take It Easy”, „Take It to the Limit” czy „Peaceful Easy Feeling”. Wszystko to sprawiło, że sprzedała się w ponad 29 milionach egzemplarzy. W 1999 roku krążek wyprzedził nawet „Thriller” Michaela Jacksona w rankingu najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. 

"

Myślę, że kiedy Michael zobaczy tę informację w telewizji, od razu pójdzie do sklepu i kupi 1,5 miliona egzemplarzy swojej płyty - żartował wtedy Glenn Frey. "

Fani bardzo lubili ten album. Nawet po rozpadzie grupy bardzo chętnie po niego sięgali.

"

Kiedy w 1980 roku The Eagles rozpadł się, sprzedaż tej płyty rosła, rosła i rosła. Stała się wzorem klasycznego rocka i piosenki często grano w stacjach radiowych. Dzięki temu solowe kariery Henleya i Freya tak dobrze się układały - stwierdził Azoff. "

Na okładce znalazło się zdjęcie czaszki ptaka na białym tle. Glenn Frey bardzo lubił tę fotografię. Jednak fani nie do końca wiedzieli, dlaczego akurat coś takiego trafiło na album.

"

Pojawiły się plotki, że w czasie sesji zdjęciowej mieliśmy kokainę. Ale to jeden wielki mit! - mówili członkowie The Eagles. "

(fot. materiały promocyjne)

„Their Greatest Hits (1971-1975)” był najchętniej kupowanym albumem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dużą popularność zdobył także w Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

William Ruhlmann z portalu AllMusic stwierdził:

"

Być może nie ma żadnego wyjaśnienia, dlaczego ta płyta była tak popularna. Wiadomo jednak, że ich muzyka była wtedy wszechobecna i tak naprawdę nigdy się nie przedawniła. "

Lista utworów na płycie Their Greatest Hits (1971-1975)

  1. „Take It Easy"
  2. „Witchy Woman”
  3. „Lyin' Eyes”
  4. „Already Gone”
  5. „Desperado”
  6. „One of These Nights”
  7. „Tequila Sunrise”
  8. „Take It to the Limit”
  9. „Peaceful Easy Feeling”
  10. „Best of My Love”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: