1976: „If You Leave Me Now” zespołu Chicago podbija Stany Zjednoczone

1976: „If You Leave Me Now” zespołu Chicago podbija Stany Zjednoczone Wikimedia Commos

23 października 1976 roku piosenka „If You Leave Me Now” zespołu Chicago dotarła do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Co przesądziło o jej sukcesie?

Utwór „If You Leave Me Now” napisał i wykonał basista Peter Cetera. Jako singiel ukazał się 31 lipca 1976 roku. Znalazł się on także na 8. studyjnym albumie zespołu Chicago zatytułowanym „Chicago X”. Niewiele brakowało, a piosenka nie trafiłaby na tę płytę.

"

To był ten moment, w którym potrzebowaliśmy jeszcze jednego numeru na płytę i tak powstał ten utwór - wspomina Cetera. "

Pod względem tekstowym piosenka ma bardzo prostą budowę. W zależności od tego, jak się na nią spojrzy, nie ma w ogóle refrenu albo w całości się z niego składa. Utwór otwiera tytułowe zdanie 

"

If you leave me now, you'll take away the biggest part of me. "

Autor tłumaczy dziewczynie, dlaczego nie powinna go zostawić w bardzo staromodny sposób. Cetera najpierw skomponował muzykę, a dopiero później dopisał do niej słowa. Potrafi idealnie wyrazić emocje, również wokalnie, co bardzo dobrze słychać w tej kompozycji.

Była to pierwsza piosenka Chicago, która dotarła do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 13 listopada 1976 roku utwór znalazł się również na szczycie w Wielkiej Brytanii. Był to największy międzynarodowy hit tego zespołu. Do sierpnia 1978 roku w samych Stanach Zjednoczonych singiel sprzedał się w ponad 1,4 milionach egzemplarzy. Zespół otrzymał za nią jedyną w swojej karierze nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze wystąpienie pop duetu, grupy lub chóru”. 

Kompozycja „If You Leave Me Now” pojawiła się w wielu filmach i serialach telewizyjnych: „Złoto pustyni”, „Seks w wielkim mieście” czy „Grand Theft Auto V”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: