1975: Zespól The Jackson Five podpisał kontrakt z nową wytwórnią

1975: Zespól The Jackson Five podpisał kontrakt z nową wytwórnią Wikimedia Commons/CBS Television

30 czerwca 1975 roku zespół The Jackson Five opuścił wytwórnię Motown Records i podpisał umowę z Epic Records. Jakie były konsekwencje tej decyzji?

Grupa powstała w 1964 roku jako Jackson Brothers. Zespół tworzyło rodzeństwo: Jackie, Tito i Jermaine Jackson. Kiedy dołączyli do nich Marlon i Michael, zmienili nazwę na The Jackson Five. W tym składzie podpisali kontrakt z wytwórnią Motown Records. Pod jej skrzydłami wydali 15 studyjnych albumów. Wylansowali takie przeboje jak: „I Want You Back”, „Dancing Machine" czy „I'll Be There”. Ich cztery single dotarły do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Pod koniec czerwca 1975 roku rodzeństwo zdecydowało się opuścić wytwórnię Motown. Głównym powodem było to, że firma większość zarobionych przez zespół pieniędzy brała dla siebie. Jacksonowie otrzymywali jedynie 2,8 proc. wpływów z tantiem. Ich ojciec, a jednocześnie menedżer grupy - Joe Jackson - rozpoczął poszukiwania nowego współpracownika. Chciał, żeby jego dzieci zarabiały o wiele więcej. Wiedział, że ich twórczość zasługuje na to, żeby zostać docenioną. Udało mu się dojść do porozumienia z Epic Records. Wytwórnia zaoferowała im zarobki na poziomie 20 proc. za nagranie. 

W podpisaniu umowy nie brał udziału Jermaine, który został w Motown Records. Wkrótce po tym w zespole zastąpił go kolejny z braci - Randy. Wytwórnia nie mogła się pogodzić z odejściem The Jackson Five, dlatego wytoczyła muzykom proces o naruszenie umowy. Ustalono, że grupa może nagrywać dla Epic Records, ale tylko pod warunkiem, że zmieni nazwę. W tej sytuacji rodzeństwo zaczęło występować jako The Jacksons.

W tym składzie zespól nagrał takie przeboje jak: „Enjoy Yourself”, „Show You the Way to Go”, „Shake Your Body (Down to the Ground)”, „Lovely One” czy „Can You Feel It”. 

Kilka lat później Michael Jackson postanowił rozpocząć karierę solową i również rozstał się z grupą.

Które piosenki The Jacksons lubicie najbardziej?

Więcej: