1975: „Shining Star” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1975: „Shining Star” przebojem w Stanach Zjednoczonych LAMedia Collection / SUNSHINE/EAST NEWS

24 maja 1975 roku na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów znalazł się utwór „Shining Star” zespołu Earth Wind and Fire. Na szczycie zestawienia utrzymał się przez tydzień.

Singiel „Shining Star” skomponowali Maurice White, Larry Dunn i Philip Bailey. Piosenka trafiła na szósty studyjny album grupy Earth Wind and Fire pt. „That's the Way of the World”. Krążek ukazał się w marcu 1975 roku. 

W czasie, kiedy przeboje ery disco były popularne, ale ich teksty nie miały większego znaczenia, zespół chciał, żeby „Shining Star” niósł ze sobą pozytywne przesłanie.

"

Istnieją pewne dyscypliny, które możemy zastosować w odniesieniu do diety czy sposobu, w jaki żyjemy. Istnieją pewne aspekty, które muszą być utrzymywane w czystości, rzeczy, które bezpośrednio odnoszą się do Stwórcy. Przyjęliśmy całkowicie pozytywne podejście do życia i chcemy odzwierciedlać to w naszych piosenkach. Nie chcemy mówić o niczym negatywnym. Chcemy podnosić ludzi na duchu. Cieszymy się, że nasza twórczość do nich dociera i akceptują nas i nasze przesłanie - powiedział w 1975 roku Maurice White.

"

Posłuchajcie utworu „Shining Star”.

Piosenka trafiła na płytę ze ścieżką dźwiękową do filmu „That's the Way of the World”. Produkcja opowiada o przemyśle muzycznym. Brak zainteresowania obrazem nie wpłynął negatywnie na album Earth Wind and Fire. Kompozycja „Shining Star” była pierwszym wielkim hitem w dorobku zespołu. Trafiła na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Singiel sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy, a grupa otrzymała za niego nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie R&B Duetu lub Grupy”. 

Utwór pojawił się także w takich produkcjach jak „Glee”, „Seinfeld”, „Austin Powers in Goldmember”, „My Name Is Earl” czy „Muppets from Space”, a swoje wersje „Shining Star” nagrali m.in. Stryper, Jump5, Ruben Studdard czy Rick Braun.

Lubicie to nagranie?

Więcej: