1975: Płyta Eltona Johna na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1975: Płyta Eltona Johna na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

8 listopada 1975 roku płyta „Rock of the Westies” Eltona Johna trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Co przesądziło o tym sukcesie?

10. studyjny album Eltona Johna pt. „Rock of the Westies” ukazał się 24 października 1975 roku. Płytę promował singiel „Island Girl”, który podbił brytyjską i amerykańską listę przebojów. Wokalista przyznał później w wywiadzie, że chciał, aby najpierw ukazała się piosenka „Dan Dare (Pilot of the Future)”, bo według niego miała większy komercyjny potencjał. Został jednak przegłosowany, a „Dan Dare” nigdy nie został singlem singiel. 

W nagraniach albumu udział wzięli nowi muzycy. Zespół Eltona Johna opuścili perkusista Nigel Olsson i basista Dee Murray. Zastąpili ich Roger Pope i Kenny Passarelli. Na krążku znalazło się 9 utworów. Większość skomponowali Elton John i Bernie Taupin. Największym przebojem okazała się wspomniana już piosenka „Island Girl”. Dobrze na listach przebojów radziły sobie także kompozycje: „I Feel Like a Bullet” i „Grow Some Funk of Your Own”. 

Co o krążku uważali recenzenci? Lindsay Planer z portalu AllMusic uważa, że:

"

W tamtych czasach publiczność była coraz bardziej kapryśna, a Elton John nie miał następcy przeboju „Island Girl”. To sprawiło, że „Rock of the Westies” nie stał się spadkobiercą płyty „Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy”. W związku z bezbłędnymi poprzednikami, ten album pozostaje mocnym i wartym uwagi krążkiem, który wyznaczył drogę swojemu następcy - „Blue Moves”.  "

Z kolei w magazynie „Rolling Stone” mogliśmy przeczytać, że: 

"

„Rock of the Westies” składa się w większości z energetycznych przebojów rock and rollowych, które wyprodukował Gus Dudgeon z charakterystycznym błyskiem. Mimo że zmienił się skład zespołu Eltona, Dudgeon i John tylko w powierzchowny sposób zmienili brzmienie utworów, które stało się bardziej mechaniczne. Muzyka akcentuje dźwięk klawiszy i syntezatorów. (…) Mimo że „Rock of the Westies” nie pokazuje, w którym kierunku rozwiną się kompozycje Eltona Johna, mam nadzieję, że pewnego dnia Bernie Taupin i Gus Dudgeon stworzą wspaniały album. Jestem przekonany, że potrafią. "

W październiku 1975 roku w Stanach Zjednoczonych płyta pokryła się złotem, a w marcu 1993 roku - platyną. W listopadzie 1975 roku była najpopularniejszym krążkiem w USA.

Lista piosenek na płycie Rock of the Westies

1. ”Medley (Yell Help/Wednesday Night/Ugly)"

2. ”Dan Dare (Pilot of the Future)" 

3. ”Island Girl" 

4. ”Grow Some Funk of Your Own" (John, Davey Johnstone, Taupin) 

5. ”I Feel Like a Bullet (In the Gun of Robert Ford)" 

6. ”Street Kids" 

7. ”Hard Luck Story" (Ann Orson/Carte Blanche) 

8. ”Feed Me" 

9. ”Billy Bones and the White Bird" 

Który utwór z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: