1975: „Philadelphia Freedom” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1975: „Philadelphia Freedom” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

12 kwietnia 1975 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Philadelphia Freedom” Eltona Johna. Na szczycie zestawienia utrzymał się przez dwa tygodnie.

Piosenkę „Philadelphia Freedom” skomponowali Elton John i Bernie Taupin. Singiel został wydany 24 lutego 1975 roku. Wokalista chciał w jakiś sposób uczcić swoją przyjaciółkę - tenisistkę Billie Jean King, która była trenerem drużyny Philadelphia Freedoms. Stała się jedną z pierwszych kobiet, która trenowała mężczyzn. Elton starał się przychodzić na wszystkie jej mecze i wspierać ją na żywo. Oboje przez długi czas nie przyznawali się do swojej orientacji seksualnej. King przez kilka lat miała męża, a o tym, że jest lesbijką opinia publiczna dowiedziała się dopiero w 1981 roku po tym, jak została pozwana o alimenty przez byłą kochankę. 

John bardzo rzadko sugerował tytuły utworów, ale tym razem było inaczej. Poprosił Taupina, żeby napisał słowa do tak właśnie nazwanego singla. Oczywiście Bernie nie mógł stworzyć tekstu o tenisie. Zainspirowało go soulowe brzmienie takich zespołów jak The O'Jays czy Melvin & The Blue Notes. Jednocześnie uznano, że tekst ma patriotyczny wydźwięk. Mimo że singiel ukazał się w 1975 roku, to bardzo dobrze wpasował się 200. rocznicę uchwalenia deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, która przypadła na 1976 rok. 

Piosenka stała się dużym przebojem w Stanach Zjednoczonych. Trafiła tam na 1. miejsce listy przebojów w kwietniu 1975 roku, co jednak nie sprawiło satysfakcji Eltonowi Johnowi.

"

W Ameryce na listach króluje „Philadelphia Freedom”. Trochę mnie to wkurza. Nie dziwię się, że ludzie mają mnie powoli dość. Jestem już zmęczony słuchaniem siebie w radiu. To żenujące - wyznał w jednym z wywiadów. "

Utwór trafił na płytę „Elton John's Greatest Hits Volume II”, która ukazała się we wrześniu 1977 roku. 

W 1991 roku duet Hall & Oates nagrał cover „Philadelphia Freedom”. Piosenka znalazła się na płycie „Two Rooms: Celebrating the Songs of Elton John & Bernie Taupin”. Posłuchajcie tej wersji tego przeboju.

Czyje wykonanie „Philadelphia Freedom” bardziej Wam się podoba?

Więcej: