1975: „Lucy In The Sky With Diamonds” Eltona Johna na 1. miejscu w USA

1975: „Lucy In The Sky With Diamonds” Eltona Johna na 1. miejscu w USA ons.pl

4 stycznia 1975 roku piosenka „Lucy In The Sky With Diamonds” w wykonaniu Eltona Johna znalazła się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Był to cover utworu zespołu The Beatles.

Piosenka „Lucy in the Sky with Diamonds” została napisana przez Johna Lennona i Paula McCartneya. Znalazła się ona na albumie „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”, który ukazał się w 1967 roku. Tytuł utworu pochodzi od rysunku, który namalował syn Lennona - Julian. Początkowo uważano, że jest to odniesienie do LSD.

"

Nie miałem pojęcia, że to oznacza LSD. Prawda jest taka, że mój syn wrócił do domu i pokazał mi dziwny rysunek, na którym była latająca kobieta. Zapytałem go, co to jest, a on powiedział „Lucy in the sky with diamonds” (Lucy na niebie z diamentami). Pomyślałem, że to piękne i od razu napisałem o tym piosenkę - powiedział Lennon. "

Kobieta, o której mowa w utworze, to Lucy O’Donnell, która chodziła do szkoły Heath House z Julianem Lennonem. Nie zdawała sobie sprawy, że została uwieczniona w kompozycji Beatlesów aż do 1976 roku.

W 1980 roku Lennon stwierdził, że piosenka niezbyt mu się podoba i aranżacja powinna być zupełnie inna.

"

Słuchałem „Lucy in the Sky with Diamonds” ostatniej nocy. Jest fatalna! Kawałek jest po prostu straszny. To znaczy, to jest wspaniała piosenka, ale nie jest świetna, bo nie została nagrana w odpowiedni sposób. "

Mimo to Elton John postanowił stworzyć własną wersję tego utworu. Singiel ukazał się w 1974 roku. Chórki zaśpiewał i na gitarze zagrał sam Lennon pod pseudonimem Dr. Winston O’Boogie. Na stronie B znalazła się inna kompozycja byłego Beatlesa - „One Day (At a Time)”. W styczniu 1975 roku piosenka spędziła 2 tygodnie na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła w Kanadzie. W Wielkiej Brytanii trafiła na 10. pozycję.

Według Eltona Johna jest to jedna z najlepszych piosenek, jaka kiedykolwiek została napisana. Posłuchajcie jego wersji „Lucy in the Sky with Diamonds”.

W czyim wykonaniu „Lucy in the Sky with Diamonds” podoba Wam się bardziej?

Więcej: